Середа, 30 Жовтня, 2024

Старе місто Кривий Ріг

1775 – рік коли заснували Кривий Ріг. Засновниками були козаки. І як будь-яке інше місто, Кривий Ріг має свої старовинні мальовничі будівлі, які є пам’ятками, пише kryvyi-rih-future.com.ua.

Старовинне місто бере свої джерела в Центрально-Міському районі, де річка Саксагань втікає річку Інгулець. До 1939 року район мав назву Єжовський. Спочатку це була поштова станція, яка була ядром формування міста, яке згодом переросло в велике промислове місто.

Головними і старовинними вулицями в місті до цього дня залишаються проспект Поштовий, вулиця Свято – Миколаївська і деякі які до них прилягають.

Будинок Товариства Взаємного Кредиту

У самому серці міста по старому проспекту Поштовому збереглося до наших днів дуже мало дореволюційних будівель, які є пам’ятками мистецтва. Багато споруд були зруйновані ще в довоєнні роки, під час і після війни, навіть наш час не є винятком, будинки перебудовуються або облицьовуватися втрачаючи первісний унікальний стиль.

З середини 19 століття місто почало стрімко зростати. Зводили в основному одноповерхові, двоповерхові і триповерхові будинки з цегли. Будівля по проспекту Поштовому 35 зведена в 1908 році є наочним прикладом кладки цегли тих часів. Будинок залишився до наших практично в первозданному вигляді, що говорить про неймовірне якість роботи. У довоєнні роки в ньому розміщувалося Товариство Взаємного Кредиту, в 2000х роках там були магазини, в даний час будинок порожній, але не втрачає свій зовнішній вигляд. На фото споруди видно, що цегла з якої  робили кладку на фасаді будівлі створювала унікальні карнизи, лиштви і загальний неповторний зовнішній вигляд будівлі. Саме тому цей стиль криворізької архітектури назвали “цегляний”.

Центр єврейського життя

На фото зображена одна з найстаріших вулиць – вулиця Каунаська в різні періоди. Раніше вулиця мала назву Синагогальної, через те що на ній була розміщена Хоральна синагога, на ній протікало життя єврейської громади Кривого Рогу. У 1936 році, коли синагога була закрита, приміщення, яка зображене на фото, було віддано в користування аероклубу Кривбасу, а вулицю вже перейменували в Спортивну. Після війни вона отримала назву Каунаська, в честь литовського міста. На другому фото сучасний стан будівлі, зараз в ньому знаходиться центр пластичної хірургії та масажу.

Театр

По проспекту Поштовому 23 розташований так званий в народі “Театр Шевченка” повна назва якого – Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка. До революції на цьому місці знаходився театр під назвою Колізей, а в довоєнні час на місці “Театру Шевченка” був Палац Праці. Будівля не збереглася в первозданному вигляді, а була  перебудовано в середині 20 століття в стилі сталінської неокласики.

Так само театр неодноразово змінював свою назву, названий на честь Т. Г. Шевченка був тільки з 1949 року.

Свято-Миколаївська

Одна з найстаріших вулиць міста, яка була заснована в 18 столітті. На ній збереглося чимало архітектурних пам’яток. Раніше вулиця називалася Миколаївська в честь храму Св. Миколая, який був розташований на ній, в радянські роки називалася Леніна, назва зберігалася до 2014 року, після декомунізації вулиця повернула свою початкову назву.

Будинок Громадських зборів

По вулиці Свято-Миколаївська 64 розташований будинок Нагнойного, в якому на початку 20 століття проводили Громадські Збори. Побудовано будинок в такому цегляному стилі, як і будівлю Поштовому 35. Головною особливістю при будівництві будівель в цегляному стилі були художні характеристики. Цеглу залишали неоштукатуренную і вона отримувала гармонійний і стриманий декор. У будівлі Громадського Зборів в довоєнні роки був концертний зал, в якому постійно проходили музичні вечори і різні спектаклі.

Будинок Корнілова

За адресою Свято-Миколаївська 54 розташована стара дореволюційна споруда, яка називається на честь першого власника Корнілова. Раніше будинок був житловим, потім на першому поверсі були розміщені непродовольчі магазини. В даний час в будівлі функціонує на першому поверсі велика м’ясна мануфактура, аптека і кафе, а на другому поверсі ресторан.

Азово-Донський Комерційний банк

По вулиці Свято-Миколаївська 43, до революції 1917 року перебував Комерційний банк. Будівля на жаль в такому вигляді як виглядала раніше не збереглася, була перебудована. На даний момент в новому приміщенні розміщені офіси і магазини.

Агентство Санкт-Петербурзького Міжнародного Комерційного банку

За Вулиці Свято-Миколаївська 55, в будинку Браїлівській на початку 20 століття розташовувався ще один Комерційний банк. Будинок мав елементи модерну і в той час вважався перлиною вулиці, і ще довго залишався одним з найкрасивіших будівель в місті.

Будівля з роками поступово розширювали, добудовували прибудови, які служили житловими приміщеннями для керівництва банку. У той час таке вважалося абсолютною нормою, і застосовувалося навіть на етапі проектування банківських  будівель.

Будівля до наших днів в азоічному  вигляді не збереглася, була перебудована. Зараз в ньому розміщені офіси і пошта.

Будинок доктора Рехіса

Кладка цього будинку, як і у  попередніх перерахованих будівель складається в основному з цегли, вона також виконує декоративну функцію, на фото можна побачити як незвичайна кладка цегли додає будинку особливий вид ..Кладка цього будинку, як і у  попередніх перерахованих будівель складається в основному з цегли, вона також виконує декоративну функцію, на фото можна побачити як незвичайна кладка цегли додає будинку особливий вид ..

Будівля 1910 року побудови і збереглася в первозданному вигляді донині. Деякі приміщення житлові, в деяких працюють магазини, а деякі залишаються порожніми.

Вулиця Церковна

На цій вулиці розташовані одні і з найстаріших будівель, що збереглися до сьогоднішнього дня.

Старовинний будинок

Будинок по вулиці Церковна 4 був побудований в кінці 19 століття. До наших днів споруда дожила, пережила реставрацію зі збереженням загального вигляду. На даний момент в будинку перебуває Криворізьке єпархіальне управління.

Криворізька приватна жіноча гімназія

За адресою вулиця Церковна 12 в будинку розміщувалася приватна жіноча гімназія, яка була заснована 1909 році. У 1919 році в цій же гімназії було відкрито початкову школу, яка навчала до 7 класу, згодом отримала назву фабрично-заводської. Згодом майже через 11 років в 1930 році школа переїхала в нову будівлю, яке знаходилась поряд, по вулиці Першотравневій, зараз це загальноосвітня школа №8. Будівля криворізької приватної жіночої гімназії також практично повністю виконана в цегляному стилі. В даний час в будівлі нічого не розміщується, її фасад поступово руйнується.

Дореволюційний будинок

Фігурна кладка цегли є також в одному з найстаріших житлових будинків за адресою Церковна 10. На початку 21 століття старий житловий будинок викупила клініка “Новий Зір”. Компанія взялась за реставрацію старовинного будинку, зберігши всі деталі цегляної кладки в азоічному вигляді, а ззаду цього будинку прибудували нову будівлю, яка не псує загальний вигляд архітектурного мистецтва.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.