П’ятниця, 30 Липня, 2021

Картка криворіжця у смартфоні

З 1 травня 2021 року за ініціативою мера міста Павлова К. Ю. було прийнято рішення про безкоштовний проїзд. Він розповсюджується на весь...

Криворізький метрополітен

У Кривому Розі метро вдає із себе не просто популярний засіб для переміщення, але і місцеву визначну пам'ятку. Особливий він тим, що...

Галереї та музеї Кривого Рогу

У Кривому Розі досить багато місць де можна культурно провести час, насолодитися творчістю артистів, художників, а також познайомитися ближче з історією міста...

Пам’ятки Криворіжжя

Кривий Ріг не тільки велике місто, але і саме протяжне  місто у всій Європі. Довжина міста від самої північної точки до найпівденнішої...

Ремонт мосту на Староярмарковій у Кривому Розі

Мосту по вулиці Староярмарковій в Центрально-Міському, який з'єднує центр міста і район Гданцівки, практично 100 років. Невеликий ремонт для його підтримки робили...

Старе місто Кривий Ріг

1775 – рік коли заснували Кривий Ріг. Засновниками були козаки. І як будь-яке інше місто, Кривий Ріг має свої старовинні мальовничі будівлі, які є пам’ятками, пише kryvyi-rih-future.com.ua.

Старовинне місто бере свої джерела в Центрально-Міському районі, де річка Саксагань втікає річку Інгулець. До 1939 року район мав назву Єжовський. Спочатку це була поштова станція, яка була ядром формування міста, яке згодом переросло в велике промислове місто.

Головними і старовинними вулицями в місті до цього дня залишаються проспект Поштовий, вулиця Свято – Миколаївська і деякі які до них прилягають.

Будинок Товариства Взаємного Кредиту

У самому серці міста по старому проспекту Поштовому збереглося до наших днів дуже мало дореволюційних будівель, які є пам’ятками мистецтва. Багато споруд були зруйновані ще в довоєнні роки, під час і після війни, навіть наш час не є винятком, будинки перебудовуються або облицьовуватися втрачаючи первісний унікальний стиль.

З середини 19 століття місто почало стрімко зростати. Зводили в основному одноповерхові, двоповерхові і триповерхові будинки з цегли. Будівля по проспекту Поштовому 35 зведена в 1908 році є наочним прикладом кладки цегли тих часів. Будинок залишився до наших практично в первозданному вигляді, що говорить про неймовірне якість роботи. У довоєнні роки в ньому розміщувалося Товариство Взаємного Кредиту, в 2000х роках там були магазини, в даний час будинок порожній, але не втрачає свій зовнішній вигляд. На фото споруди видно, що цегла з якої  робили кладку на фасаді будівлі створювала унікальні карнизи, лиштви і загальний неповторний зовнішній вигляд будівлі. Саме тому цей стиль криворізької архітектури назвали “цегляний”.

Центр єврейського життя

На фото зображена одна з найстаріших вулиць – вулиця Каунаська в різні періоди. Раніше вулиця мала назву Синагогальної, через те що на ній була розміщена Хоральна синагога, на ній протікало життя єврейської громади Кривого Рогу. У 1936 році, коли синагога була закрита, приміщення, яка зображене на фото, було віддано в користування аероклубу Кривбасу, а вулицю вже перейменували в Спортивну. Після війни вона отримала назву Каунаська, в честь литовського міста. На другому фото сучасний стан будівлі, зараз в ньому знаходиться центр пластичної хірургії та масажу.

Театр

По проспекту Поштовому 23 розташований так званий в народі “Театр Шевченка” повна назва якого – Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка. До революції на цьому місці знаходився театр під назвою Колізей, а в довоєнні час на місці “Театру Шевченка” був Палац Праці. Будівля не збереглася в первозданному вигляді, а була  перебудовано в середині 20 століття в стилі сталінської неокласики.

Так само театр неодноразово змінював свою назву, названий на честь Т. Г. Шевченка був тільки з 1949 року.

Свято-Миколаївська

Одна з найстаріших вулиць міста, яка була заснована в 18 столітті. На ній збереглося чимало архітектурних пам’яток. Раніше вулиця називалася Миколаївська в честь храму Св. Миколая, який був розташований на ній, в радянські роки називалася Леніна, назва зберігалася до 2014 року, після декомунізації вулиця повернула свою початкову назву.

Будинок Громадських зборів

По вулиці Свято-Миколаївська 64 розташований будинок Нагнойного, в якому на початку 20 століття проводили Громадські Збори. Побудовано будинок в такому цегляному стилі, як і будівлю Поштовому 35. Головною особливістю при будівництві будівель в цегляному стилі були художні характеристики. Цеглу залишали неоштукатуренную і вона отримувала гармонійний і стриманий декор. У будівлі Громадського Зборів в довоєнні роки був концертний зал, в якому постійно проходили музичні вечори і різні спектаклі.

Будинок Корнілова

За адресою Свято-Миколаївська 54 розташована стара дореволюційна споруда, яка називається на честь першого власника Корнілова. Раніше будинок був житловим, потім на першому поверсі були розміщені непродовольчі магазини. В даний час в будівлі функціонує на першому поверсі велика м’ясна мануфактура, аптека і кафе, а на другому поверсі ресторан.

Азово-Донський Комерційний банк

По вулиці Свято-Миколаївська 43, до революції 1917 року перебував Комерційний банк. Будівля на жаль в такому вигляді як виглядала раніше не збереглася, була перебудована. На даний момент в новому приміщенні розміщені офіси і магазини.

Агентство Санкт-Петербурзького Міжнародного Комерційного банку

За Вулиці Свято-Миколаївська 55, в будинку Браїлівській на початку 20 століття розташовувався ще один Комерційний банк. Будинок мав елементи модерну і в той час вважався перлиною вулиці, і ще довго залишався одним з найкрасивіших будівель в місті.

Будівля з роками поступово розширювали, добудовували прибудови, які служили житловими приміщеннями для керівництва банку. У той час таке вважалося абсолютною нормою, і застосовувалося навіть на етапі проектування банківських  будівель.

Будівля до наших днів в азоічному  вигляді не збереглася, була перебудована. Зараз в ньому розміщені офіси і пошта.

Будинок доктора Рехіса

Кладка цього будинку, як і у  попередніх перерахованих будівель складається в основному з цегли, вона також виконує декоративну функцію, на фото можна побачити як незвичайна кладка цегли додає будинку особливий вид ..Кладка цього будинку, як і у  попередніх перерахованих будівель складається в основному з цегли, вона також виконує декоративну функцію, на фото можна побачити як незвичайна кладка цегли додає будинку особливий вид ..

Будівля 1910 року побудови і збереглася в первозданному вигляді донині. Деякі приміщення житлові, в деяких працюють магазини, а деякі залишаються порожніми.

Вулиця Церковна

На цій вулиці розташовані одні і з найстаріших будівель, що збереглися до сьогоднішнього дня.

Старовинний будинок

Будинок по вулиці Церковна 4 був побудований в кінці 19 століття. До наших днів споруда дожила, пережила реставрацію зі збереженням загального вигляду. На даний момент в будинку перебуває Криворізьке єпархіальне управління.

Криворізька приватна жіноча гімназія

За адресою вулиця Церковна 12 в будинку розміщувалася приватна жіноча гімназія, яка була заснована 1909 році. У 1919 році в цій же гімназії було відкрито початкову школу, яка навчала до 7 класу, згодом отримала назву фабрично-заводської. Згодом майже через 11 років в 1930 році школа переїхала в нову будівлю, яке знаходилась поряд, по вулиці Першотравневій, зараз це загальноосвітня школа №8. Будівля криворізької приватної жіночої гімназії також практично повністю виконана в цегляному стилі. В даний час в будівлі нічого не розміщується, її фасад поступово руйнується.

Дореволюційний будинок

Фігурна кладка цегли є також в одному з найстаріших житлових будинків за адресою Церковна 10. На початку 21 століття старий житловий будинок викупила клініка “Новий Зір”. Компанія взялась за реставрацію старовинного будинку, зберігши всі деталі цегляної кладки в азоічному вигляді, а ззаду цього будинку прибудували нову будівлю, яка не псує загальний вигляд архітектурного мистецтва.

Latest Posts

Криворізький метрополітен

У Кривому Розі метро вдає із себе не просто популярний засіб для переміщення, але і місцеву визначну пам'ятку. Особливий він тим, що...

Галереї та музеї Кривого Рогу

У Кривому Розі досить багато місць де можна культурно провести час, насолодитися творчістю артистів, художників, а також познайомитися ближче з історією міста...

Пам’ятки Криворіжжя

Кривий Ріг не тільки велике місто, але і саме протяжне  місто у всій Європі. Довжина міста від самої північної точки до найпівденнішої...

Ремонт мосту на Староярмарковій у Кривому Розі

Мосту по вулиці Староярмарковій в Центрально-Міському, який з'єднує центр міста і район Гданцівки, практично 100 років. Невеликий ремонт для його підтримки робили...

Кривому Розі пасажири вимагають реанімувати майже «мертвий» маршрут

Жителі Кривого Рогу на інформаційному порталі «Розумне місто. Кривий Ріг »зареєстрували петицію з вимогою забезпечити північній частині міста сполучення із залізничним вокзалом  «Кривий Ріг...