П’ятниця, 20 Вересня, 2024

Дім Олександра Поля, вкладника у розвиток Кривого Рогу

Мабуть, кожен мешканець Кривого Рогу знає про таку особистість як Олександр Поль. Про нього розповідають у криворізьких навчальних закладах, на честь нього було встановлено пам’ятники та названо вулиці. Він був громадським діячем, підприємцем та краєзнавцем. Усім відомий той факт, що саме Олександр Поль зробив величезний внесок у майбутній розвиток промисловості Кривого Рогу, але далеко не кожному криворіжцю відомо, де у 19-му столітті у Кривому Розі проживав Олександр Миколайович Поль. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.

Будівля колишнього будинку Поля збереглася й досі. Вона знаходиться далеко від історично центральних проспектів Кривого Рогу. Знайшовши старий будинок на ньому можна розглянути пам’ятний знак, на якому написана інформація про видатного власника – Олександра Миколайовича Поля.

Життя Олександра Поля

Олександр Миколайович Поль народився 1832 року в Малоолександрівці Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії, ці території знаходяться у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області. Ріс у сім’ї підручника Миколи Поля та Ганни Павлівни. Його мати була праправнучкою гетьмана Павла Полуботка. В 1854 отримав юридичну освіту в Дерптському імператорському університеті. Активно брав участь у громадському житті, а в 1866 році потрапивши до Кривого Рогу в Дубовій балці виявив поклади залізняку, які відправив на дослідження до Гірського департаменту.

П’ятнадцять років свого життя Олександр Поль присвятив тому, що вивчав та доводив промислову значущість залізняку знайденого у Кривому Розі. Тільки у 1881 році завдяки значному внеску Олександра Миколайовича у дослідницькі роботи на території Криворіжжя стартував видобуток залізняку. Це був колосальний поштовх для майбутнього бурхливого економічного процвітання як Кривого Рогу, так і всього Придніпровського регіону.

Бурхливий промисловий розвиток та переїзд у Кривий Ріг

Кривий Ріг отримав статус містечка лише 1860 року. Він займав невелику територію біля злиття двох річок: Саксагані та Інгульця. До Кривого Рогу вели дороги з найближчих селищ, таких як Широке, Довгинцево, Костянтинівка, Мусіївка, Лозуватка та з Кременчука.

Завдяки тому, що у Кривому Розі почала бурхливо розвиватися промисловість, біля рудників Криворіжжя почали зводити робітничі селища, а також маєтки гірських інженерів. Таким чином з розвитком промисловості у 19-му столітті у місті з’явилася і садиба Олександра Поля. На місці колишньої садиби 19-го століття стоїть пам’ятник Олександру Полю і від нього йде вулиця названа на його честь, раніше вулиця мала назву Жовтнева та Базарна.

Дім Олександра Поля

Сам будинок Олександра Поля знаходиться у Покровському районі Кривого Рогу на вулиці Дишинського,1. Одноповерхова будівля з цегли була збудована період 1860-1870-х років. Частину задньої стіни будинку Олександра Миколайовича було зроблено з місцевої породи. Товщина самих стін одноповерхового будинку сягає півтора метри, на фронтоні будівлі розташовані круглі слухові вікна.

Где в Кривом Роге жил Александр Поль, - ФОТО, фото-2

У холі будинку Олександра Поля на потолці добре зберігся фриз, зроблений у 19-му столітті. У самому кабінеті видатної людини, знаходиться піч, обкладена кахлями. У будівлі також знаходяться гвинтові сходи, а ведуть вони до напівпідвалу.

У цьому будинку в Покровському районі Олександр Поль тут провів свої роки життя в період 1873-1881-х років.

До нього додому приїжджали не менш визначні люди того часу, геологи, дослідники криворізьких надр: Домгер В., Прендель Р., П’ятницький П., Штриппельман Л. і Конткевич С.

У 1970-х роках у будівлі колишнього будинку Олександра Поля розмістився Жовтневий районний військкомат.

У 1980-х роках до будівлі переїхало будівельне управління Дніпропетровського обласного ремонтно-будівельного тресту №1.

У 1986 році на будівлі колишнього будинку Олександра Поля було встановлено меморіальну дошку, яка говорила про те, що Олександр Миколайович проживав у цьому місці у 19-му столітті. Меморіальна дошка була виконана з чорного граніту і на ній була вигравірувана напис: “У цьому будинку / з 1873 по 1881 р. / жив піонер освоєння / криворізького / залізорудного / родовища / відомий дослідник / Півдня Росії / Олександр Миколайович Поль”. А ліворуч від напису було вигравіровано фото самого Олександра Миколайовича Поля.

Где в Кривом Роге жил Александр Поль, - ФОТО, фото-3

У 2000-х одним із співробітників Криворізького історико-краєзнавчого музею було розроблено спеціальний проект зі створення з будинку Олександра Поля, будинок-музей на його честь.

У 2001-му році в одній із кімнат колишнього будинку Олександра Поля було організовано виставку фотографій, присвячену 120-річчю промислової розробки покладів залізної руди на території Кривого Рогу.

Також на початку 2000-х років у цій будівлі розміщується Державне комунальне-підрядне ремонтно-будівельне управління №2.

Садиба у місті Дніпро

Слід зазначити, що Олександр Поль таки більшу частину життя прожив у Катеринославі – це місто Дніпро. У колишній садибі Поля знаходиться будинок-музей.

У Дніпрі на Соборній площі Олександр Поль один із перших придбав земельну ділянку під приватну забудову. Ця територія вже з 1871 року значилася як куплене місце Олександром Полем.

У 1880-ті роки на цій ділянці вже було зведено одноповерхову будівлю. Особняк Олександра Поля був виконаний у стилі класифікуючої еклектики. У будинку було п’ять кімнат. Величезна садиба Олександра Поля була між провулком Потемкінським (вулиця Фучика), провулком Соборним (вулиця Яворницького) та Соборною площею.

Олександр Поль помер 1890 року від розриву серця. Похований на Севастопольському цвинтарі в Катеринославі. Після смерті у садибі проживала його родина. Вдова Олександра Поля – Ольга Семенівна прожила ще 26 років і померла в 1916 році. Після смерті дружина Олександра Поля залишила заповіт. У ньому вона заповідала свій маєток місту для того, щоб там зробили притулок для збіднілих жінок-дворянок. До садиби входили споруди буфету, альтанки, комори з кількома кімнатами для сторожа, дві житлові альтанки та сам п’ятикімнатний будинок Олександра Поля, а також сад. Але, на той час Міська Дума відмовилася від такого дару, повідомляючи про те, що на утримання притулку йтиме дуже багато грошей.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.