Субота, 25 Травня, 2024

Закинуті будівлі Кривого Рогу

Кривий Ріг досить багатогранне місто. З одного його боку можна побачити промисловий центр України, що стрімко розвивається, а з іншого боку можна знайти застряглі в минулому столітті райони, розруху, відсутність інфраструктури, у тому числі і закинуті будівлі Кривого Рогу. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.

Багато занедбаних історичних будівель, дореволюційних, промислових об’єктів, інфраструктурних та багатьох інших. Більшість з цих об’єктів знаходяться в аварійному стані, деякі належать до історичної спадщини міста, а деякі були знесені.

Каскад

Каскад – це колишній спортивно-оздоровчий комплекс. У радянський період тут знаходився санаторій-профілакторій будівельного тресту “Кривбасшахтопрохідка”. З початком незалежності будівля стала спортивно-оздоровчою базою міського футбольного клубу “Кривбас”.

Сам комплекс та земля під ним перебувають у приватній власності. З 2013 року здійснюється повільний демонтаж будівлі, оскільки дешевше що-небудь збудувати з нуля ніж реконструювати.

Палац культури імені Рози Люксембург

Раніше заклад культури носив найменування палацу культури Червоногвардійського рудника, після чого набув назви, яка закріпилася в народі палац культури імені Рози Люксембург. Він знаходився по вулиці Лаштоби у Тернівському районі. На будинок було витрачено чимало фінансів, він простояло роки порожнім, після чого назавжди був знесено.

Вулиця Лаштоби у Кривому Розі сама по собі унікальна. На ній знаходиться і перебуває досі не одна занедбана будівля. Справа в тому, що частина вулиці потрапила в зону обвалення і криворіжці були змушені залишити будинки, а на іншому боці вулиці Лаштоби життя продовжується. На покинутій стороні вулиці залишилися порожніми будівля бару, дитячого садка, будинку, більшість будівель знесли остаточно як і палац культури імені Рози Люксембург.

Село Степове

Село Степове або Відвід відоме криворіжцям як місце-примара. Його заснували у 1930-х роках для працівників шахти. У 2000-х роках територія Відводу опинилася в санітарно-захисній зоні і поступово її почав поглинати кар’єр ІнГЗК.

Єдиною повністю вцілілою будівлею в селі є колишня будівля палацу культури Інгулецького рудника.

Готель “Руда”

Будівля колишнього готелю “Руда в центрі Кривого Рогу стояла порожня багато років. У 2009 році почалося її знесення, після чого огороджена парканом земельна ділянка пустувала довгі роки.

У 2021 році на місці старого готелю було зведено сучасну будівлю готелю “Руда”.

Гданцівський чавуноліварний завод 

Сам завод функціонував у період 1890-1892-х років. Але під час громадянської війни більша його частина була зруйнована, після чого збудовано завод “Комуніст”. Завод Комуніст з 2013 року поступово розібрали на метал, а біля нього збереглося кілька дореволюційних будівель.

Холодильник Сергія Колачевського

Такий унікальний об’єкт знаходиться у Тернівському районі поблизу шахти Орджонікідзе. У дореволюційні роки ці території належали підприємцю Сергію Калачевському. Тут йшов активний видобуток залізняку, розвивалася інфраструктура, будувалися робочі селища, школи, їдальня та багато іншого. Одним із об’єктів є і льох-холодильник.

З 2010 року він потрапив у зону обвалення та згодом цього історичного об’єкту зовсім не стане.

Школа Варвари Головченко

У Центрально-Міському районі на вулиці Церковній знаходиться старий двоповерховий цегляний будинок. Сам дом у 1900-х роках належав домовласнику Бондаренко. Після цього в будівлі була відкрита жіноча полігімназія Варвари Головченко.

Дім Мартіна Шимановського

Така особистість, як Мартін Шимановський, відома практично кожному криворіжцю. Він у 1890 році розпочав будівництво на Гданцівці чавуноливарного заводу. Ця ідея була Олександра Поля, але той помер, і здійснити її вдалося Шимановському. Неподалік Гданцівського заводу розташовувався і будинок Мартіна Шимановського.

Закинута будівля дитячого садка

Раніше на вулиці Халтуріна,2 на Гданцівці розміщувався дитячий садок під номером 179. Будівля дуже красива і незвичайна розташована поблизу колишнього заводу “Комуніст”. У якому році було збудовано і що в ньому було, крім дитячого садка, невідомо.

Готель Металург

Навіть у самому серці Кривого Рогу розташовані старі занедбані будівлі. Одним з таких є готель Металург, який був збудований у 1934 році. У 1944 році після того, як Кривий Ріг був звільнений від німецьких загарбників, будівля готелю серйозно постраждала. Реконструкція будівлі відбулася 1950-го року. З 1996 року є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Будівля 1908 року

Ще один закинутий об’єкт у центрі Кривого Рогу на проспекті Поштовому це колишня будівля Товариства Взаємного кредиту. На диво, будівля на вигляд знаходиться в ідеальному стані. Були спроби кілька разів розмістити в цій будівлі магазини, на першому поверсі замінили вікна, але нічого не прижилося.

Покинутий будинок інституту

Будівля інституту знаходиться у Центрально-Міському районі на вулиці Першотравнева, 12.

Колись це був визначний науково-дослідний інститут у Кривому Розі. Він займався дослідженнями у сфері безпеки праці та екології у гірничій та металургійній промисловості, скорочено називався НДІБТГ. На той час це був головний галузевий науково-дослідний інститут у системі Мінчермету Радянського Союзу, який займався питаннями безпеки праці гірників.

Заснований був у 1972 році для вирішення основною проблемою з якою тоді зіткнулися – вентиляція шахт. 1991 року інститут став державним. З 2011 року інститут було реорганізовано та приєднано до Криворізького національного університету для утворення його структурного підрозділу. З роками в інституті перестали потребувати, будівлі закинули і розікрали.

Це далеко не весь перелік занедбаних об’єктів Криворіжжя. Їх, мабуть, просто не порахувати.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.