Кривий Ріг в усі часи славився як велике індустріальне місто, край металургів та гірників. Шахтні конструкції в околицях міста навряд чи викличуть у когось здивування – це типові пейзажі для промислового Кривого Рогу. Радянські архітектори та чиновники планували втілити у життя додаткову “функцію” криворізьких шахт, а саме, зробити одну із таких споруд символом Криворіжжя. У 1980-х роках протяжність “залізного серця України” складала більше ніж 100 км, а при таких масштабах створити споруду, яка буде помітною із усіх точок міста, було непростим завданням. Тому місцеві архітектори вирішили звернути увагу на об’єкти промислового характеру, а саме на криворізьку шахту “Батьківщина”. Далі на kryvyi-rih-future.
Історія шахти “Батьківщина”
Відома криворізька шахта була спроектована в об’єднанні “Кривбаспроект” і була введена в експлуатацію у 1971 році. Споруда була розташована на високих відмітках рельєфу, тому конструкції надземної частини шахти возвеличувалися над навколишньою територією та заплавом річки Саксагань. Архітекторів відразу зацікавив корпус надземної частини споруди, який сягав майже 100 метрів у висоту. Несучою конструкцією виступав металевий каркас, з перекриттям бетону і залізобетону. Залізобетонні панелі на стінах були утеплені та покриті керамічною плиткою.
“Батьківщина” чудово вписалася у місцевий пейзаж, ставши одним цілим із міськими забудовами. Навіть архітектурна невиразність споруди не заважала розглядати її, як майбутній символ міста.
У ті роки Кривий Ріг був заповнений переважно п’ятиповерховими та шестиповерховими будівлями, а кількість багатоповерхівок у місті можна було порахувати по пальцях. Споруда, яка могла б носити звання “символа міста”, обов’язково повинна була виділятися на фоні невеликих забудов, а також гармонійно поєднуватися із панорамою індустріального міста. Цим критеріям ідеально відповідала шахта “Батьківщина”, тому у архітекторів і виникла ідея її використання у якості міського символу. Шахті мала відводитися особлива роль і планувалося, що величезну споруду буде видно із будь-якого куточку неосяжного Криворіжжя.
Роль шахти та доля “Батьківщини”
Головний архітектор, який займався питанням створення символу Кривого Рогу, зазначав, що “Батьківщині” відводилася така сама роль, як, наприклад, Тауерському мосту у Лондоні. У кожному місті будь-якої країни є архітектурна візитна картка, тому на Криворіжжі нею мала стати шахта. Надземна частина споруди добре проглядалася із усіх районів міста, її було видно із вулиць, проспектів та магістралей. Особливо вдало шахта виглядала зі сторони житломасиву імені Кірова. З точку зору архітекторів, навіть якщо у тому місці з’являлися б нові забудови, панорама із шахтою у будь-якому випадку виглядала б неймовірно.
Однак краєвид, який відкривався із району Соцміста, демонстрував споруду шахти у не найкращому вигляді. Це було зумовлено тим, що рельєф у тій місцевості був під нахилом, і частину шахти взагалі не було видно. Вулиці у цьому районі були направлені на “Батьківщину”, тому візуально криворіжцям, які проживали у Соцмісті, могло здаватися, що вони зараз “покотяться” на споруду.
Споруда “Батьківщини” була важливим важливим домінантним об’єктом у місті, тому при забудівлі мікрорайону Ювілейний-2, враховували всі архітектурні особливості, щоб шахта виглядала більш виграшно, ніж на Соцмісті.
Місцева влада пропонувала внести споруду шахти у список архітектурних пам’яток Криворіжжя, але ця ідея так і не реалізувалася. Навколо промислової споруди ходили легенди, ніби її продукція користується великим попитом серед іноземних замовників через великий вміст у ній золота, але це було неправдою.
Плани щодо шахти не здійснилися – “Батьківщина” не стала символом міста, а так і залишилася промисловою спорудою. Через декілька років вид на шахту був закритий деревами і новими високими будівлями.