Майже місяць тому після ослаблення карантинних заходів відновили приміські перевезення. Жителів Лозоватки чекав неприємний сюрприз – проїзд з Кривого Рогу до Лозуватки замість 12 гривень став 18. Перевізник «Одіум Престиж» вирішив підняти ціну практично на 50%. Таке підвищення обурило місцевих жителів. Далі на kryvyi-rih-future.
«Ми від імені громадської ради при Криворізькій районній держадміністрації написали з цього приводу кілька запитів: на Офіс Президента, на Дніпропетровську обласну держадміністрацію, на Криворізьку райдержадміністрацію. Сільський голова Віктор Арефьєв нам пояснив, що вплинути на перевізника він не може, як не може і Криворізька райдержадміністрація, оскільки цим питанням займається ДніпрОДА. Вона проводить конкурс перевізників і підписує з ними договори», – розповіла мешканка Лозоватки, голова громадської ради Криворізької райдержадміністрації Інна Іванченко.
Хто відповідає за ціноутворення
Після цього група місцевих жителів вирушила за відповіддю до перевізника 409 маршруту «Одіума Престиж». Там їм пояснили, що ціна піднята на законній підставі, мовляв, саме такий тариф був заявлений на конкурсі в 2018 році, але місцева влада попросила ПП «Одіум Престиж» не піднімати тариф до закінчення президентських виборів, щоб не «розбурхувати» людей. Після карантину перевізник вирішив ввести раніше заявлений тариф.
«Нам вдалося з’ясувати, що з 2015 року сільська, районна і обласна рада не можуть впливати на ціноутворення в перевезеннях, ніхто не контролює пасажирські потоки, графіки та перевезення. Перевізник сам визначає тариф за методикою, яку розробив в 2009 році Кабінет Міністрів України. Ще один момент – в конкурсі перевізників в 2018 році брав участь тільки «Одіум Престиж». Інших учасників і конкурентів у нього не було. Це – неправильно», – говорить Інна Іванченко.
На зборах села, які відбулися днями, місцеві жителі прийняли рішення написати звернення в облдержадміністрацію щодо перегляду результатів конкурсу та перерахунку цього тарифу, а також з вимогою включати стороною при укладанні договору з перевізником сільську раду, щоб можна було контролювати виконання договору і дотримання графіків.
«Незрозуміло, скільки йде на зарплату, на амортизацію, на паливо і так далі. Ніхто з місцевих владних структур економічно в це не вникав, бо не має таких повноважень і компетенції. Ми склали протокол і передали в Криворізьку районну адміністрацію, і голова райдержадміністрації направив його губернатору області», – розповідає Інна Іванченко.
Турмаршрут як альтернатива
Слід зазначити, що в соціальних мережах з’явилася інформація про те, що з Кривого Рогу на страусину ферму в село Грузьке через Лозоватку почне курсувати туристичний маршрут компанії Шаттл – комфортні мікроавтобуси невеликої місткості інтервалом кожні 30 хвилин і вартістю 15 гривень.
«Туристичні поїздки будуть доступні з 13.00 через скарги і загрози з боку відділу транспорту і «Одіума Престижу». Запрошуємо взяти участь журналістів для перевірки законності дій перевізника маршруту №409, який порушує договір перевезення і лізе в туристичні прогулянки, на які потрібен договір з людьми і форма реєстрації (ФОП або ТОВ). З 22.06.20 в будні дні раз в півгодини починають роботу туристичні Шатли за маршрутом Кривий Ріг – Лозуватка – Грузьке. Ціна проїзду буде залежати від довжини поїздки. Тарифи: Кривий Ріг – Мар’янівка 10грн (8грн дитячий), Кривий Ріг – Лозуватка 15грн (10грн дитячий від 6 років), Кривий Ріг – Грузьке 25грн (20грн дитячий)», – йдеться в повідомленні в соцмережах.
Отже, боротьба перевізників за пасажирів може вийти на новий рівень, а конкуренція привести до зниження тарифів.