3 липня 2021 року поблизу Криворізької міської ради по головній алеї де встановлений великий пам’ятник Козаку Рогу праворуч від нього поставили невелику меморіальну плиту Корнію Мироновичу Речмидило. Далі на kryvyi-rih-future.
Хто такий Речмидило Корній Миронович?
Більшість криворіжців не знали хто такий Речмидило, поки не встановили пам’ятник.
З’явився на світ Корній Миронович в далекому 1883 році. Був сином багатого селянина. Отримав шкільну освіту в одній з Київських гімназій, був членом партії українських соціал-демократів. У 1917 році повернувся назад в рідний Кривий Ріг як інструктор Центральної Ради для місії зі створення в регіоні округів спеціальних організацій, які були прихильниками УЦР. Його обрали в управління профспілки “Горнотруд”, а в травні цього ж року був обраний в Криворізьку раду робітничих, селянських і солдатських депутатів, вже у вересні став главою цієї ради та разом з цим був і отаманом Криворізького полку “вільного козацтва”. Інвестував велику кількість зусиль для роботи апарату української державної влади в Криворізькому регіоні, а ще займався охороною соціального порядку. Швидше за все, що саме Корній Миронович в кінці вересня цього ж року підняв жовто-синій прапор над будівлею Криворізької Ради, яка на той момент перебувала в Центрально-Міському районі по вулиці Олександра Поля в будинку номер 12. А вже в грудні 2017 року йому довелося виїхати з міста, щоб уникнути арешту від більшовиків.
У наступному 1918 році повернутись назад в рідний край, продовжив роботу в профспілці та разом з Куцим, який теж є отаманом, створюють військовослужбові округи для армії Директорії.
Більшовики, які на той час перебували в Кривому Розі побоювалися, що Речмидило знову може стати лідером “самостійних” і тому на таємних зборах Вечернекутской партійної організації виносять вердикт про його знищення. Ця дія була доручена Льодоку, який все таки вбив Речмидило, а його труп скинув у одне з місць де раніше йшов видобуток на околиці міста. Ймовірна дата смерті 15 листопада 1918 року, коли були спроби більшовиків захопити Криворізьку владу.
Встановлення пам’ятника
Меморіальна плита була зроблена і встановлена за кошти, які пожертвували кілька місцевих жителів. Активісти спеціально до 30-ти річчя незалежності зробили такий подарунок і розраховували що міська влада публічно візьме в дар цей подарунок. Але цього не сталося, і крім цього у місцевих жителів виникло безліч обурень в соціальних мережах з приводу меморіального пам’ятника. У більшості пам’ятник викликав асоціацію з надгробною плитою.
Активісти все робили самостійно. Зібрали гроші, знайшли людину яка виготовляє пам’ятники, до речі він теж є одним з тих хто пожертвував гроші і встановили його. Установка була досить складною, бо під’їжджати до місця на машині було заборонено. Але активісти все встановили, а після пам’ятник освятив батюшка.
На пам’ятнику зображено фото Корнія Мироновича Речмидило, роки життя і інформація про нього, тепер кожен мешканець проходячи може з нею ознайомитися.