Історія Кривого Рогу дуже цікава, але є факти, про які мешканці зовсім не знають, крім тих, хто жив у ті часи і на власні очі бачив події. Виявляється у самому центрі міста, на Мудрьоній, близько 50 років тому, впав літак. Цей літак зруйнував єдиний храм, який був розташований у звичайній хатині. Саме після цього випадку настоятель Православного храму попросив владу міста, надати нове приміщення для парафіян. Але церква на Мудрьоній залишилась у спогадах місцевих жителів. Далі на kryvyi-rih-future.
Православ’я на Криворіжжі на початку ХХ століття
На початку 20-го століття в Україні почалося активне антирелігійне гоніння. У 1930-х роках на території Криворізького району діяли лише декілька Православних храмів. А ось у Кривому Розі їх взагалі вже не було. Частина була зруйнована, інші – зачинені.
Закриття храмів повинно було зменшити спілкування представників церкви з парафіянами та підірвати позиції Православ’я. Але сталося зовсім навпаки. Мешканці та церковні діячі, всілякими шляхами намагалися обладнати храми навіть у звичайних хатах.
Історія зруйнованого храму на Мудрьоній
У післявоєнні часи, храмом для відвідувачів зі всього Кривого Рогу, стала звичайний будинок у селищі Мудрьона. Православний храм декілька десятиліть був невід’ємною частиною мешканців Мудрьоної, а також віруючих Кривого Рогу.
Храм Вознесіння Господнього розташований у невеликому будинку, був дуже затишний. На свята у ньому збиралося багато вірян, тому що він був єдиний у місті.
“Настоятелем храму був Костянтин Харитонович. Отець Костянтин був високо духовною людиною. Всі витоки Православ’я отримали саме від нього”, – розповіли у проекті Рудани.
Костянтин Харитонович Огієнко народився у 1929 році, та приїхав до Кривого Рогу із Нікополя. Отець Костянтин не мав церковної освіти, але всі служби знав напам’ять, незважаючи на те, що друкована церковна література у ті часи не виходила. Отець Костянтин все життя прожив у Кривому Розі і помер у 1992 році. Костянтин Огієнко завжди підтримував сімейні духовні цінності прихожан. Тому мешканцям він запам’ятався не лише як духовний пастор, а й як чоловік з активною громадянською позицією.
Про історію Мудрьонівської церкви відомо зовсім небагато, через те, що радянська влада не приділяла увагу храмам, особливо тій, яка розташована у звичайній сільській хаті.
Авіакатастрофа у Кривому Розі і зруйнований храм Вознесіння
19 січня 1969 року у Кривому Розі впав літак. Повітряне судно зазнало аварії саме на будівлю храму Вознесіння Господнього на Мудрьоній, – розповідає Людмила Похитун.
Мешканці Кривого Рогу не могли повірити у випадковість авіа трощі, яка повністю зруйнувала лише одну будівлю єдиного храму у місті. Незважаючи на те, що поблизу знаходилися багато житлових будинків удар на себе прийняв храм на Мудрьоній.
Літак впав надвечір, у той день відбулася служба і відвідувачі встигли розійтися. У храмі залишилась лише одна жінка, яка займалася прибиранням і приготуваннями церкви до наступного дня. На жаль, під час авіакатастрофи жінка загинула. Вона стала єдиною жертвою, бо пілот літака дивом залишився живий.
Переродження криворізької церкви Вознесіння Господнього
На цьому історія храму не закінчилася. Після руйнування церкви на Мудрьоній, Отець Костянтин звернувся до влади міста, щоб перенести храм до єдиної вцілілої церковної споруди на ПівдГЗК. Таких звернень до влади ще ніколи не надходило, тому відповіді прийшлося чекати.
Через деякий час Костянтин Харитонович отримав позитивну відповідь. І від того часу церква на ПівдГЗК стала двопристольна. Центральна частина була освячена на честь Вознесіння Господнього, а ліва частина церкви носила назву Різдва Пресвятої Богородиці.
Церква на Мудрьоній з 1957 року по 1969 рік була єдиним центром для Православних криворізьких вірян. Тому перше місце розташування храму є дуже значущим для мешканців міста.