Перше кладовищі в нашому місті розміщувалося на перетині вулиць Олександра Поля (раніше Жовтнева і Базарна) і вулиці Каунаській. Розміщувалося воно якраз на тій лінії де знаходитися на даний момент Центрально-Міська котельня. Кладовище звалося в ті часи Слобідської цвинтар, і тут були поховані козаки. За часів коли в місті були військові поселення, а це орієнтовно 1817 й рік – 1856-й рік, були проведені одні з перших спроб по організації планування міста. Внаслідок чого поховання, яке знаходилися на цьому місці були перепоховані вище по вулиці на ділянці між школами під номером 20 і 1. На тому місці кладовищі існувало до 1933 року і було перейменовано на Староміське. Після чого кладовищі було частково заасфальтовано, і частково засаджено невеликим сквером. На місці старовинного козацького кладовища на даний момент знаходяться житлові будинки, дороги, сквери. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.
На початку 2000-х коли на цьому місці були проведені розкопки. Було знайдено кілька поховань. У деяких з них були знайдені монета 1736-го року випуску, яка була вилучена з обігу ще в 1742-му році. Також були досліджені і інші поховання. Одним з них було поховання запорожця, в якому археологи знайшли жезл з дерева, який в той час давав повне права торгувати “хлібним вином” в районі Низового Війська Запорізького.
Всі старовинні кладовища Криворіжжя находяться в селах, які виникли в кінці 18-го століття і в першій половині 19-го століття. Це такі поселення як Шестерня, Широке, Веселі Терни та інші.
Але не всі з старовинних кладовищ зберегли свій вигляд до сьогоднішніх днів. Більшість з них просто немає, на місці їх сквери або будинки, на деякі частково збереглися кам’яні хрести, склепи і інші елементи. Кладовища які найкраще збереглися знаходиться в селищі Шестерня, який знаходитися в Широківському районі. Одне з них – це козацький цвинтар, а інше ще більш пізнього періоду.
У поселенні під назвою Зелене та селі Козельський так само були поховання козаків. Де на березі Інгульця розташовувалося стародавнє кладовище, на якому до цього дня збереглися деякі кам’яні хрести.
У Миколаївці була могила засновника поселення – запорожця Сіромахи, яка з часом була перенесена на ліву сторону траси при виїзді з Широкого (якщо рухатися з Кривого Рогу).
У самого старому центрі Кривого Рогу кладовища не збереглися, а якщо і залишилися, то їх стан просто катастрофічні, та й ще знаходяться в зоні яка піддається обвалення. З роками їх стан ставати тільки гірше. Винуватці цього звичайно ж самі криворіжці і безжально час.
Склеп
Склеп Галковських є єдиним уцілілим склепом на території всього Криворіжжя.
Склеп виконаний повністю в цегляному стилі. Висота його досягає 5-ти метрів, подсклепное приміщення набагато більше ніж сам склеп. Це можна судити по проритим ходам, які зробили мародери.
Саме кладовище утворилося на початку 19-го століття. Тут ховали селян з невеликого села Покрови, зараз більш відоме як Покровське або Шмаково. З кінця цього ж століття тут почали ховати гірників Шмаківської і Галковского рудників і членів сім’ї самих поміщиків. Від прізвища одного з них цвинтар і набув назву Галковського. З народних легенд тут нібито був похований глава сім’ї Галковских – Іван Гордійович, який був царським офіцером. Саме поховання датується 1890-ми роками. Але дуже дивним є той факт, що при вході в склеп на колонах біля герма чітко видніється буква “М”, що ставить під сумнів народні легенди про поховання глави сім’ї. Тобто чиє це поховання донині залишається під питанням.
За часів громадянської війни і революції кладовищі було розграбовано. До цього дня мародери і сатаністи продовжують його руйнувати. Кладовище давно розібрали на металобрухт, викладений кварцитовий паркан зруйнований, особливо північно-східна частина, яка потрапила в зону обвалення.
Старі єврейські могили
Раніше на Інгульці була єврейська землеробська колонія. Заснована вона була приблизно в 1809-му році, зараз це Широківський район. Євреї там жили, розвивали землі, сіяли і збирали урожай. Але за часів ВВВ всіх місцевих жителів колонії розстріляли фашисти.
На фото видно одну з добре збережених надгробних плит. Плита була виготовлена з вапнякового каменю, а всі написи виконані на івриті.
Довгий час кладовищі знаходилося в дуже жалюгідному стані. Але один фонд вирішив зібрати гроші і волонтерів і зайнятися відновленням цього кладовища.
У них успішно це вийшло. Волонтери приїхали абсолютно з різних частин України. Роботи по відновленню кладовища продовжуються.
Єврейське кладовище у центрі міста
У Кривому Розі була досить велика єврейська громада. У ті часи вона розташовувалася в старій частині міста, де зараз розташовуються старовинні єврейські поховання.
Одне з кладовищ перебуває по вулиці Лермонтова, в сквері де зараз знаходиться пам’ятник жертвам Голодомору. Надгробних плит там немає їх ще за радянських часів прибрали, покійників не перепоховали. З розповідей старожилів в балці, яка знаходиться прямо за кладовищем можна донині побачити як лежать надгробні плити зі старого кладовища. Друге єврейське кладовище знаходиться в районі Центрально-Міського ринку, в самому кінці колишньої вулиці Жовтневій. Це кладовище за радянських часів також було стерто. Третє кладовищі вже було розташоване за межами міста в районі шахти ім. Валявка.
Пужмеровске кладовище
Це старе дореволюційний кладовищі. Тут був похований Сергій Миколайович Колачевський разом зі своєю дружиною. Кладовище зараз у занедбаному стані, і крім цього перебувати в зоні обвалення, половина могил виявилися вже в провальних воронках.
Покровське кладовище
Кладовище перебуває в Саксаганському районі. Тут можна побачити дуже старий надгробний крест одного з жителі колишнього села Покровське.
Забуте кладовище
Очень стариенное кладбища поселка Рахманово. Кресту на фото, найденному на этом месте более чем 200-и лет. Можно предположить, что это может быть одно из самых первых захоронений переселенцев.
Могила Сави Самодрига
Сава Самодрига брав участь в турецько-татарської війні, був хоробрим і здійснював подвиги. За такі заслуги він і отримав землю, чин і інші дворянські привілеї. Хрест на його могилі того вагомий доказ. Помітно, що це був не просто козак, а багатий старшина, з офіцерським чином, який вів домашнє господарство розташовувалося на березі річки Інгулець, де на даний момент і перебуває його могила.
Але є й інша легенда, що він був зрадником і тому був похований далеко на схилі гори поблизу теперішнього селища Іскрівка.
Кладовище при Вознесенській церкві
В самому кінці вулиці Коцюбинського, де зараз знаходиться магазин “Болеро” перебувала стара церква, а при ній розташовувалося кладовище.
Вознесенська церква та цвинтар як і багато інших кладовища в центральній частині міста під час радянського союзу були знищені його владою. Зараз на цьому місці знаходиться приватний сектор і магазини. Серед будинків приватного сектора можна зустріти одну єдину збережену могилу.