До зняття мораторію на землю Україна йшла дуже довго та як тоді, так і зараз є його прихильники та ті, що негативно ставляться до скасування обмеження щодо здійснення дій щодо власної земельної ділянки. Так, обмеження та повне право розпоряджатися своєю земельною ділянкою стало доступним 1 липня 2021 року, тим самим мораторій скасувався, а землі сільськогосподарського призначення вийшли на ринок. Але криворіжці повинні пам’ятати про те, що нерухомим майном, що має певні особливості при придбанні чи продажі є саме земельна ділянка. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.
На що потрібно звертати увагу?
Тому при придбанні чи продажі землі варто звертати увагу на деякі нюанси: площа, контроль статусу покупця, документація.
І так, що стосується площі, то існують обмеження. Зокрема, придбавати земельну ділянку сількогосподарського призначення мають право лише фізичні особи, а саме громадяни України, а площа може бути не більше ніж 100 га одній особі. Дане обмеження введене до 1 січня 2024 року. Після зазначеної дати земля може переходити не тільки у руки фізичним особам та площа становитиме не більше десяти тисяч гектар.
Контроль за статусом покупця здійснює нотаріус. У його обов’язки входить встановлювати особу, перевіряти джерела походження коштів, чи не має ніяких санкцій проти покупця чи продавця. До того ж, нотаріус перевіряє, щоб земельна ділянка не знаходилися на кордоні, а не ближче 50 км від кордонної зони, це є обмеженням і не дозволяє придбавати таку ділянку. Державна реєстрація нерухомого майна у вигляді землі не здійснюється, якщо нотаріус не буде впевнений у законній угоді.
Більш того, будучи покупцем чи продавцем необхідно, щоб документи, що стосуються продажу чи придбанні земельної ділянки були в повному порядку: правильно оформити угоду та інше. Якщо є сумніви у законності того чи іншого документа, тоді краще звернутися до правозахисників. Це допоможе в майбутньому уникнути негативних наслідків.
До того ж, варто знати про деякі обмеження
Продаж в Україні земель, що знаходяться у власності держави або місцевої влади забороняється. Якщо особа є орендарем, тоді у неї є переважне право придбати дану земельну ділянку. До того ж, він може передати дане право іншому, попередивши про це письмово орендодавця. Якщо ж, орендар працює на землі и оформив дане право до 2010 року, тоді він має можливість придбати землю у розстрочку строком на 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності переходить покупцеві після першого платежу. Право продавати чи придбавати не поширюються на землі, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Криму і міста Севастополь, заборонені. Їх можна тільки передавати потомкам у спадок.
Якщо пам’ятати про вищезазначені обмеження та ознайомлюватися із законодавством при укладанні угод продажу земельної ділянки, то можна минути проблеми.
Нагадаємо, що мораторій на землю в Україні тривав понад 23 років, дана реформа є рекордною в Європі. На ринок землі ставлять високі ставки та сподіваються, що він підійме агропромисловий комплекс країни.