Неділя, 28 Квітня, 2024

Як виглядає старовинне єврейське кладовище у Кривому Розі

Хто знає, що було розташовано на нашій криворізькій землі багато десятків років назад? Іноді знахідки дивують навіть досвідчених вчених. Одну з таких неймовірних знахідок віднайшов криворізький блогер Валерій Аблец. Прогулюючись вулицями Лермонтова та Пушкіна у Кривому Розі, Валерій натрапив на балку з незвичними пагорбами та кам’яними брилами із різьбленням невідомою мовою. Згодом, поспілкувавшись із знавцями, блогер з’ясував, що це були справжні надгробні пам’ятники єврейського кладовища. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.

Як раніше не помічали кладовище у центрі міста

Проходячи по скверу біля пам’ятника Жертвам голодомору та балку Сушкову десятки разів на рік, Валерій, навіть, не звертав уваги, що серед купки дерев та кущів поросли травою ледь помітні пагорби.

Хвилястість грунту була характерна для покинутих кладовищ. Саме у цьому місці більш ніж 100 років назад було розташоване єврейське кладовище. Хоча надгробків ці пагорби не мали. Куди ж поділися кам’яні брили з досить цікавим різьбленням та написами невідомою єврейською мовою.

Біля балки останнім часом почали робити квіткові клумби з кам’яною огорожею. Саме в такі огородження потрапили фрагменти єврейських монументів, які у початковому стані мали вигляд обелісків. Обломки таких надгробків виділяються своєю формою серед інших шматків гірської породи. 

Зрозуміло, чому ці сірі камені не привертали увагу мешканців, бо укладач огорожі виклав їх різьбленням і текстом донизу. Перевернувши обломки монументів, Валерій помітив літери єврейського алфавіту.

Наступною знахідкою виявилося, що кам’яні сходи, які вели до балки були теж викладені із надгробків закинутого кладовища. Кам’яні брили також були повернуті текстом донизу та перетиналися із залізобетонними будівельними плитами.

Що робити із знахідками?

На думку Валерія, для цих кам’яних монументів необхідно відокремити місце позначене історико-культурними написами. Щоб мешканці Кривого Рогу глибше занурилися в історію рідного краю. Також Валерій вважає, якщо уважніше дослідити балку, можна знайти ще більше старовинних єврейських монументів.

Також блогер застерігає усіх бажаючих вилучити пам’ятники архітектури, ці дії є протиправними. Правоохоронці та місцеве населення контролюють балку.

Співробітники криворізької синагоги, до яких звернувся Валерій зацікавилися знахідками. Але через військовий стан в Україні,  приділити достатньої уваги історичним монументам вони не мають змоги.

Тож, завжди ступаючи, навіть у знайомих місцях, треба приглядатися, чи не крокуєте ви по культурному надбанні міста. Блогер припускає, що у нашій місцевості ще багато порослих та засипаних пам’ятників і скульптур. Чого лише коштує знайдена під час розкопок православна церква 30-х років XX століття. Коли проводили реставрацію скверу у Центрально-міському районі, при демонтажі пам’ятника Леніну відшукали фундамент старовинної церкви і навіть монети датовані 1726 роком.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.