Вівторок, 17 Вересня, 2024

Поміщицькі садиби та інші об’єкти старого Криворіжжя

У 19-20 століттях на територіях Російської імперії було чимало поміщицьких володінь. Зокрема до поміщицьких володінь у минулих століттях відносили землю, яка належала різним дворянам та іншим багатим людям. На території Кривого Рогу в той час також розміщувалося чимало поміщицьких володінь. Деякі об’єкти зберегли свій вигляд до 21 століття.

Протягом 19 століття та на початку 20 століття території сучасного Кривого Рогу та найближчих сіл були поділені на приватні земельні ділянки. Усі вони були у володіннях різних багатих господарів. Біля річок Саксагань та Інгулець багаті дворяни будували великі садиби. Садиба являла собою окреме поселення, до якого входив цілий комплекс житлових, господарських та інших будівель. Поряд із садибами поміщиків обов’язково створювали парки.

Після революції початку 20 століття дуже велика частина криворізьких поміщиків була змушена залишити свої угіддя. Деякі з володінь були пограбовані, деякі зруйновані, лише малій частині архітектурних об’єктів 19-20 століття вдалося зберегтися. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.

Млин поміщика Харіна

Млин поміщика Харіна знаходиться у сучасному Тернівському районі по  вулиці Центральній. Будівля служила поміщику як водяний млин. Відомо, що на територіях поміщика Харіна на початку 20 століття відкрили поклади бурого вугілля. Вони займали площу кілька десятин. Розвідувальні роботи зробили важливий внесок у промисловий та економічний розвиток Кривого Рогу.

Точна дата будівництва млина поміщика Харіна невідома, але в період 1907-1910 років об’єкт перебував у стані бурхливого розвитку. Маєток, Харін побудував для ретельного вивчення річки Саксагань. Гроші на будівництво він отримував від копальні, яка також належала поміщику йому. Після революції 1917 року рудник Харіна був перейменований на рудник Першотравневий.

Будівля поміщика Харіна мала два поверхи. Навколо нього розташовувався невеликий парк, і кілька невеликих будинків, призначених для службових та господарських справ. Біля самої річки стояла будівля водяного млина.

Залишки льоху-холодильника рудопромисловця Колачевського

Унікальний об’єкт знаходиться у Тернівському районі поблизу шахти Орджонікідзе. У 19-20 столітті дані території перебували у володіннях Сергія Колачевського. Тут з 1893 року йшов дуже активний видобуток залізняку, розвивалася інфраструктура, будувалися робочі селища, школи, лікарні, їдальня-кінотеатр, бібліотека, лазня та багато іншого. Одним із таких об’єктів був льох-холодильник.

Таких льохів на землях Колачевського було кілька. На фото представлений один із яких зберігся. Льох-холодильник виконаний із каменю. В основну в минулі століття для будівництва використовували червону цеглу або місцеву породу – граніт, який брали біля берегів річки Саксагань.

Хоч це місце і збереглося, але воно перебуває під загрозою зникнення, оскільки з 2010 року всі колишні землі рудопромисловця Колачевського знаходяться у зоні обвалення.

Місце колишньої садиби поміщиці Деконської

У період радянської доби в магазині “Еніта” знаходилася їдальня рудоуправління імені Кірова. Їдальня була побудована після війни прямо на тому місці, де раніше розташовувалася садиба однієї з поміщиць Криворіжжя – Катерини Деконської.

У її володіннях було ціле село, яке називалося Катеринівкою. Центральною вулицею села була сучасна вулиця Харцизька. До цієї місцевості в народі прикріпилася назва “район деконки”. Про це також пишуть на історичному порталі 1775.dp.ua.

Дім Мартіна Шимановського

Ще в далекому 19 столітті на землях Гданцівки, Мартін Шимановський розпочав будівництво величезного чавуноливарного заводу. Відповідно недалеко від Гданцівського чавуноливарного заводу, Шимановський збудував власний будинок. Володіння Шимановського чудово збереглося до 21 століття і знаходиться навпроти парку імені Михайла Єгорова у Центрально-Міському районі.

Зниклі володіння поміщика Яновського

На місці сучасних відвалів наприкінці 20 століття було ціле село під назвою Новопетрівка. Село, у свою чергу, було засноване на місці старовинної садиби поміщика Яновського.

Площі маєтку Яновського були значними. Раніше на цьому місці на лівому березі річки Інгулець розташовувалися пишні сади. Також на території маєтку розташовувалося безліч різних споруд. Сучасний вигляд цієї місцевості нічим не нагадує те, що століття тому на цьому місці вирувало життя. Біля відвалів кар’єру можна зустріти лише руїни старих будинків села Новопетрівка та старовинний цвинтар.

Втрачена спадщина – маєток “Пужмірки”

На території Тернівського району Кривого Рогу знаходяться руїни старовинного об’єкту – кам’яно-цегляного будинку маєтку “Пужмірки”. Цей маєток за старих часів належав Криворізькій поміщиці Харченко. А назва “Пужмірки” пішла від рудника, який  в давнину знаходився у північній частині Кривого Рогу.

Будинок Василя Добровольського

У південній частині Кривого Рогу до 21 століття збереглася унікальна архітектурна споруда, збудована у 1846 році. Будівля довгий час служила житловим будинком для відомої у Кривому Розі родини Добровольських – польських шляхтичів. Будинком керував голова родини – Василь Добровольський. Після його смерті у 1892 році, володіння перейшли його старшому синові Андрію. Після 1930-х років у будинку сім’ї Добровольських розмістили дитячий будинок, де виховували дітей-сиріт.

Поміщицький будинок зберігся до 21 століття у чудовому стані.

Руїни старого складу поміщика Яницького

Ще один старовинний об’єкт у південній частині Кривого Рогу, який був збудований у другій половині 19 століття. У 21 столітті від будівлі залишилися лише руїни. За старих часів будівля належала місцевому поміщику Яницькому.

Дім Федора Мершавцева

У 1850 році Микола І підписав скасування на заборону про будівництво в містечках двоповерхових будинків. Таким чином у Кривому Розі через кілька років було збудовано перший двоповерховий будинок. Власником цього будинку був відомий дворянин Федір Мершавцев.

Мершавцев збудував будинок на березі річки Саксагань. Його садиба протягом довгих років була однією з найвидатніших архітектурних споруд міста Кривого Рогу. Будинок частково зберігся до 21 століття, але його стан дуже плачевний. Колись будинок Мершавцева викупив місцевий бізнесмен і повністю зніс другий поверх. Але оскільки будівля вважається історичною спадщиною, його діяльність миттєво зупинили відповідні служби. Будинок Мершавцева по вулиці Грабовського так і стоїть огороджений парканом у напіврозваленому вигляді.

Дім Олександра Поля

Будинок відомого діяча Криворіжжя – Олександра Поля знаходиться у Покровському районі по вулиці Дишинського. Одноповерховий будинок Поль збудував із цегли у 1860-1870-х роках. Стіни будинку були збудовані виключно з місцевої породи. Їхня товщина досягала півтора метра. На фронтоні будівлі розташовані слухові вікна.

Усередині старого будинку Олександра Поля на стелі непогано зберігся фриз. У кабінеті Поля також добре збереглася піч. Вона була акуратно викладена кахлями. Також у будинку Поля знаходяться гвинтові сходи, які ведуть до напівпідвалу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.