Субота, 27 Квітня, 2024

Архітектурне обличчя Криворіжжя

Кривий Ріг має багатогранну архітектуру. У місті є будівлі найрізноманітнішого періоду. У старій частині міста збереглася навіть деяка стара дореволюційна забудова. Як у більшості міст колишнього радянського союзу, так і Кривий Ріг переповнюють будинки “сталінської” забудови та будинки-коробки “хрущовського періоду”. Далее на kryvyi-rih-future.

З чого збудовано Кривий Ріг?

Місто Кривий Ріг має абсолютно різні архітектурні стилі. Його забудова розпочалася ще наприкінці 19 століття. У період конкретної доби, у Кривому Розі будували у певному архітектурному стилі. В основу архітектурного лиця міста лягли такі архітектурні стилі як:

  • цегляний, еклектичний та модерн. Будинки у такому стилі у Кривому Розі будували наприкінці 19 століття на початку 20 століття. У місті об’єктів старовинної архітектури у первозданному вигляді збереглося небагато;
  • конструктивістська. Такий стиль використовували в архітектурі Кривого Рогу у період 1920–1930-х років;
  • сталінський неокласицизм. Будівництво будівель у Кривому Розі у даному архітектурному стилі йшло у період 1950-х років;
  • раціоналізм. Масова забудова Кривого Рогу в стилі раціоналізму тривала в період з 1960-х років по 1980-і роки.

Найстаріший архітектурний стиль Криворіжжя

На території Криворіжжя, навіть у найстарішій його частині в 21 столітті, збереглася дуже мала кількість архітектурних споруд дореволюційного періоду. Більшість старовинних об’єктів було зруйновано ще під час війн і не відновлено. Дуже багато дореволюційної архітектури “поглинула” гірничий видобуток. Деякі архітектурні шедеври криворіжжя були знищені через дурість приватних осіб, а деякі збереглися, але перебувають у дуже жахливому стані.

Найстарішим архітектурним стилем Кривого Рогу вважається цегляний стиль. У період 19-20 століть на території Кривого Рогу будували будинки виключно із цегли. Усі вони були переважно від одного до трьох поверхів. Важливою відмінною рисою цегляного стилю було те, що будинки не штукатурили, а цеглу спеціально використовували для фігурної кладки. За допомогою нього у 19-20 століттях на фасадах будинків Кривого Рогу створювали найрізноманітніші карнизи, лиштви та портали. Одні з найяскравіших прикладів архітектурного цегляного стилю на території Криворіжжя є будівля початку 20 століття на проспекті Поштовому, 35.

Стиль модерн

Крім цегляного стилю на початку 20 століття, у Кривому Розі був популярний архітектурний стиль модерн. У даному стилі було збудовано колишній Азово-Донський Комерційний банк по вулиці Свято-Миколаївській, 43. У первозданному вигляді будівля не збереглася, була реконструйована. Крім цього у величному стилі модерн у Кривому Розі у дореволюційний період було збудовано будівлю Комерційного училища. Це була одна з найкрасивіших будівель у Кривому Розі. Будівля Комерційного училища у стилі модерн до 21 століття не збереглася, її було знесено. Про це пишуть на порталі krt.dp.ua.

Фото: “Криворізька старовина”. Будинок Фанштейна, а після Криворізьке комерційне училище на вулиці Глінки, 1908 рік.

Якість будівництва

Коли у період 19-20 століть будували Кривий Ріг, якість роботи та матеріалів була на найвищому рівні. Тоді будували виключно за сумлінням. Саме тому дуже велика кількість дореволюційних об’єктів змогли пережити страшні події 20 століття. Побачити такі дивовижні архітектурні споруди, які пережила чимало подій, можна у старому районі Кривого Рогу:

  • по вулиці Свято-Миколаївській;
  • по вулиці Каунаській;
  • по вулиці Церковній;
  • по вулиці Глінки;
  • по проспекту Поштовому
  • іншим.

Старовинні архітектурні об’єкти також збереглися в рудничних селищах, таких як: колишній копальні Шмаковський, Ростковський, та інші.

Радянська забудова

Найбільша кількість архітектури, яка дійшла до 21 століття у Кривому Розі – це архітектура радянської доби. Збереглася дуже велика кількість житлових та промислових об’єктів, які були збудовані в дуже чіткий геометричній формі.

У період 1920-1930-х років дуже популярною була забудова у стилі конструктивізму. Одні з найкрасивіших зразків архітектури Кривого Рогу були збудовані у повоєнний час. У цей період на території Криворіжжя було збудовано масу шикарних житлових будинків, адміністративних будівель, палаців культури та інших міських об’єктів.

Видатний архітектурний стиль Кривого Рогу

У Кривому Розі визначним місцевим архітектурним стилем вважається кам’яний стиль. Особливість даного архітектурного стилю у тому, що у будівництві різних міських об’єктів використовували залізняк і кварцити.

Таким чином, у Кривому Розі виник власний архітектурний стиль. Всю красу кам’яному архітектурному стилю надає червоний камінь, який чудово поєднується з червоною або білою цеглою. Криворізькому кам’яному архітектурному стилю немає аналогів. Так не будували в жодних європейських містах та інших містах світу.

Об’єкти такого неповторного кам’яного стилю збереглися біля Кривого Рогу до 21 столітті. Зокрема всю велич кам’яного стилю можна побачити на території чоловічого Свято-Володимирського монастиря. Також об’єкти збудовані в кам’яному стилі є на старих копальнях імені Фрунзе та імені Комінтерну. Також шедеври криворізького стилю архітектури можна зустріти в районі старої Гданцівки по вулиці Болгарській, а також в одному із старих районів Кривого Рогу – Карнаватці та в інших місцях міста.

Нова прискорена забудова Кривого Рогу

Якщо в період 19-20 століть нових об’єктів у Кривому Розі з’являлося не так багато і при цьому вони були побудовані дуже якісно, ​​то в період 1950-1960-х років все змінилося. У період радянської доби будували багато та будували швидко.

Наприкінці 1950-х років виявилося, що “сталінські” споруди за якісь 10 років перестали відповідати новим вимогам. Наприкінці 1950-х років будівництво у Кривому Розі йшло зовсім інакше. У будівництво почали вкладати менше грошей, але при цьому будівництво було масовим та дуже швидким. Таким чином у середині 20 століття для криворіжців з’явився новий вид житла – малометражки.

Якість робіт та будівельних матеріалів була жахливою. Їх навіть не можна порівняти з будівництвом об’єктів 19 століття. Через це перші багатоповерхові будинки у Кривому Розі збудували чотириповерхові. П’ятиповерхові будинки боялися будувати в середині 20 століття тому, що будинок просто міг обрушитися. Після того, як перші у Кривому Розі чотириповерхові будинки були збудовані, вони виявилися надійними. Нова технологія будівництва виявилася надійною, всі страхи, що будинки заваляться відійшли на задній план і почалася масова забудова Кривого Рогу новими п’ятиповерховими та безликими коробками. Лише у період 1950-1960 років, у Кривому Розі забудували майже два мільйони квадратних метрів житлової площі. Ці будинки отримали свою назву “хрущовки”. Їхня експлуатація була призначена лише на 20 років. Такі будинки були абсолютно неякими, дуже маленькими за площею та не мали жодної архітектурної цінності.

У Кривому Розі змішаний архітектурний стиль. У кожному районі міста він свій, оскільки будувалися вони у різні історичні епохи. Така різноманітність архітектури і створює унікальне архітектурне обличчя Кривого Рогу. Безліч архітектурних об’єктів Криворіжжя є історичними пам’ятками місцевого значення. Кривий Ріг це не лише кар’єри, шахти та заводи. Кривий Ріг не просто промислове місто, воно має свою власну унікальну архітектуру, а також дуже привабливі та цікаві місця.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.