Неділя, 28 Квітня, 2024

Історія церкви, яку знайшли у центрі Кривого Рогу

2016 року криворіжці стали свідками археологічного розкопування фундаменту церкви під час реконструкції скверу на вулиці Свято-Миколаївська. Цей храм вважається найдавнішим православним храмом у Кривому Розі. У 1934 році церкву було розібрано, на її місці було збудовано сквер, у якому знаходився постамент із пам’ятником Леніна. Далі на kryvyi-rih-future.

Історія Миколаївської церкви

У 1961 році було збудовано перший дерев’яний храм, який засвідчив тим самим формування міста як поселення. Храм зведений на честь святителя Миколая Чудотворця. Проте церкву було спалено за часів татарської навали у січні 1769 року.

З ініціативи місцевих жителів на цьому ж місці було збудовано ще один храм у грудні 1785 року. Церква  була зроблена з дерева і була більша за розміром, ніж попередня. Першим священиком став Микола Репчинський, 1955 року народження. 1798 року храму було відведено 33 десятини землі, яку обробляли парафіяни. Простояв храм близько 85 років і був розібраний через старість у 1870 році.

Наприкінці 1860 р. Кривий Ріг отримав статус містечка. Це спонукало місцевих жителів розпочати будівництво першого кам’яного храму. Його збудували поряд із дерев’яною церквою.

Освятили кам’яний храм 1862 року.

Фото з групи в фейсбуці “Криворізька старовина”

Фото з групи у фейсбуці “Криворізька старовина”. Проспект Поштовий. Вид на Свято-Миколаївський храм, фото 1900-х років.

Будівля була хрестово-купольною, висота дзвіниці з хрестом досягала 30 метрів, довжина храму – близько 30 метрів. Головною святинею церкви була ікона святителя Миколая, прикрашена сріблом та коштовним камінням. За чутками, цю ікону після знищення храму співробітники НКВС викинули в одну із шахт міста.

У 1898 році для священика Миколаївської церкви було збудовано будинок, який зберігся до наших днів. У цій будівлі у наші дні знаходиться Свято-Миколаївський храм Українського патріархату.

Фото з сайту Шукач

У 1902 році прихід храму налічував близько 7,5 тисяч осіб, в штаті налічувалося 2 священики, один диякон та 2 псаломщики. У 1914 році священик Автоном Лебедєв отримав чин протоієрея, який надається особі білого духовенства, як нагорода в Православній церкві.

1923 року в Кривому Розі розпочалася кампанія з перейменування вулиць. Насамперед влада взялася за вулиці, які мали церковні назви. Вулиці, які раніше іменувалися: Різдвяно-Богородицька, Церковна, Йорданка, Синагогальна, Миколаївська, стали називатися: Українська, Калініченко, Першотравнева, Каунаська та Леніна. У 1929 році міська влада отримала установку “зверху” про знищення православних храмів. У жовтні цього року у місцевих газетах розпочалася активна антирелігійна кампанія. Влада запропонувала передати найстарішу церкву, яка була ровесницею Кривого Рогу, під дитячий клуб. Влада опублікувала дані, які свідчили про 20 тисяч підписів людей, які були за закриття церкви. Чи проводилися опитування-невідомо. Можна вважати, певна частина людей піддалася маніпуляції від влади.

Фото з групи в фейсбуці “ Криворізька Старовина”. Фото з газети “Червоний гірник” 1929 рік.

5 грудня 1930 року в газеті “Червоний гірник” опублікувалася стаття, в якій було запропоновано зняти дзвони з усіх церков міста для індустріалізації. Вже в середині грудня відбулося зняття дзвонів.

На початку 1933 року міська влада прийняла рішення не лише закрити храм, а й знищити його. У лютому цього ж року робітники “Криворіжсталі” та студенти Гірничорудного інституту в рамках комуністичних суботників розібрали буквально по цеглинці церковну будівлю. На місці храму планувалося побудувати 12-ти поверховий будинок Будинку рад. Однак натомість поставили пам’ятник Леніну. У 1960-х роках було збудовано будинок районного комітету партії. Тільки після розпаду Радянського Союзу у цій будівлі організували школу Мистецтв.

Як знайшли найстаріший храм Кривого Рогу

2015 року активісти “демонтували” пам’ятник Леніну. У 2016 році сквері розпочалася реконструкція. Співробітники Криворізького краєзнавчого музею, знаючи про церкву, яка знаходилась у цьому місці, розпочали розкопки. Активісти виявили одну із стін фундаменту. У ході розкопок було знайдено монети 1726 року, бронзові прикраси церковної атрибутики, газову лампу, коробку для збору пожертв та багато іншого. Фундамент храму накрили склом. Усі бажаючі можуть ознайомитись з історією найстарішого храму Кривого Рогу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.