Вівторок, 30 Квітня, 2024

Чи реально знайти скарб на Криворіжжі?

Це питання ставили собі сотні, якщо не тисячі шукачів скарбів, які не переводилися за всі роки існування Кривого Рогу. На наших землях побували скіфи, сармати, археологи навіть знаходили посуд із печаткою острова Родос. Такі знахідки мають свою ціну, але й свій ризик. А ще є овіяні легендами кургани, затишні балки, колишні панські садиби – місць, які б могли стати схованками скарбів, завжди вистачало. Збереглося навіть кілька цікавих історій. Далі на kryvyi-rih-future.

Історія перша. Золото курганів Криворіжжя

Від самого слова “курган” віє давниною, мимоволі згадуються поховання древніх вождів, яких віддані слуги щедро забезпечували в потойбіччі золотом і коштовностями. На Криворіжжі таких курганів налічується чимало, найвідоміший – Царева могила, яку почала досліджувати група популярного на той час археолога Віктора Гошкевича ще у 1907 році. Побутували легенди, нібито там захований скарб на 300 пудів сріблом та золотом, лежить він під 10 замками, закладений камінням. Але знайти вченому нічого не вдалося, хіба що встановив цінний факт: належить курган до 3 століття до нашої ери. На довгі роки інтерес до цього місця зник. І лише в 1985 році крапку в справі поставила експедиція Криворізького історико-краєзнавчого музею, відшукавши чимало цінних експонатів: посуд, бронзовий кинджал, булаву. Але не золото-срібло.

Втім, говорити про Цареву могилу з погляду пошуків скарбу зараз немає резону, оскільки на цьому місці зараз кар’єр НКГЗК. Але залишилися інші кургани, котрі, як магніт, продовжують притягувати копачів. Кількість таких стародавніх могил та місце їх розташування, зі зрозумілих причин, називати не будемо. Згадаймо лише, що останні розкопки археологи музею проводили у 2018 році, вивчаючи Тернівський курган. Було знайдено цінні експонати періоду бронзи, але із золотом знову не пощастило. Інтерес до курганів не зник, на місцях поховань, що вціліли, ще шукають щастя сміливці. Тільки місцеві археологи наголошують: це не лише марно, оскільки цінностей там немає, а й небезпечно. Мимоволі згадується культова фраза з популярної комедії: все вже вкрадено до нас. Оскільки практично всі кургани грабували ще в давнину. І криворізькі – аж ніяк не виняток.

Історія друга. А чи були скрині Мазепи? 

Ця повість стала відомою, завдяки зусиллям популярному в 90-х роках 20 століття криворізькому літератору Валерію Козаку. Він розповів в одній із передач, що у місті досі живуть нащадки легендарного козака Івана Рога, на той час родин із прізвищем Криворіг налічувалося 3. Валерію вдалося поспілкуватися з ними та записати сімейну легенду. 

Нібито 1709 року козаки Мазепи, відступаючи з Полтави на Очаків, з Жовтих Вод відправили кілька возів із цінним вантажем до зимівника Івана Рога. Дорогою їм довелося повоювати з татарами, і після сутички мала група сміливців вирішила затопити 6 скриньок неподалік місця битви. Вибрали нібито район злиття Інгульця та Саксагані. А ще стільки ж скринь закопали в таємному місці, ця територія через багато років перейшла під сад Мершавцева. Інформації про те, що офіційно у 20 столітті проводилися пошуки такого скарбу, не вдалося знайти. Тож цю версію про скрині Мазепи, скоріше, варто віднести до гарної легенди. 

Маєток вдалині належить Непокойчинському

Історія третя. Скарби панських садиб 

Якщо брати історії у часі ближчі, варто згадати багаті маєтки промисловців Криворіжжя. А таких налічується чимало, тільки будинки Колачевського, Харіна, Галковського притягували в роки революцій, як білих, так і червоних, не кажучи вже про махновців та зелених. Охочі спробувати щастя досліджували багаті будинки з глибокими льохами протягом усього 20 століття. Та й сьогодні новачки не залишають спроб, хоча від колишніх панських маєтків мало, що залишилося. 

Єдина знахідка, яку зафіксувала газета “Червоний гірник”, належить до 70-х років минулого століття. Коли ламали будинок колишнього керуючого копальнею Колачевського Костянтина Непокойчинського, у стіні виявили схованку, де лежали дамські прикраси, царські монети, швейцарські чоловічі, жіночі годинники на чималу суму. Що особливо вразило – золотий медальйон із крихітною копією “Таємної вечері” да Вінчі. Керуючому, наскільки відомо, в роки революційних змін було трохи за 30, накопичив він чимало та й втекти від більшовиків кмітливості вистачило. Але, схоже, згинув Непокойчинський у горнилі кривавої революції, оскільки ніхто зі спадкоємців до схованки так і не прийшов. Знайдений тоді скарб здали, як належить, державі. 

“Пошуки скарбів” на Сонячному

Історія четверта. Не вір очам своїм 

Нещодавно – у квітні 2023 року – Кривий Ріг сколихнула звістка про знайдений скарб. У Фейсбуці промайнула новина: на мікрорайоні Сонячний комунальники під час ремонтних робіт знайшли скарб генерала Долгінцева. Люди, які знають історію, замислилися: де маєток генерала, а де мікрорайон Сонячний, іншого місця хіба не знайшлося? 

Але кола по воді пішли, новину підхопило багато українських ЗМІ… А перевірку виявилося – першоквітневий жарт. Мабуть, витівники хотіли хоч трохи розважити городян у важкий воєнний час. Але й маємо урок: перевіряти інформацію треба дуже ретельно. А скарби шукати – в інших місцях. 

Де ж реально знайти скарби? 

Поклади золота та діамантів на Криворіжжі обіцяти не варто, але деякі обручки та монетки відшукати можна, за них теж реально виручити непогані суми у колекціонерів. Найперспективніші місця – ділянки Кривого Рогу, де на початку минулого століття були селища, на Криворіжжі – старовинні села. Зазвичай, схованки робили селяни, яких розкуркулили згодом у 20-30-ті роки 20 століття. Якщо вдасться знайти їхні колишні будинки та двори – вже непогано. 

Підійдуть і старі будинки, зведені до Другої світової війни, а ще краще – до революції, таких мало, але вони на Криворіжжі є. Вивчати треба льохи, горища, місця під підвіконнями, порожнечі в стінах, колодязі, якщо такі у дворі були. До речі, при зведенні будинків під кути закладали монети – на щастя, так що й сьогодні в занедбаних старих хатах є шанс відшукати гроші, за які щедро заплатять нумізмати. Деякі сміливці досліджують ще й старовинні склепи, але це вже – інша тема, про яку варто поговорити окремо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.