Субота, 25 Травня, 2024

Забута дореволюційна архітектура Кривого Рогу

Щодня проходячи повз міські об’єкти, криворіжці, не замислюються про те, що об’єкт був збудований у 19-20 століттях. У Кривому Розі збереглася дуже мала кількість історичних об’єктів, навіть у його найстарішій частині. Багато споруд було зруйновано ще в довоєнний період, деякі будівлі зруйнували під час війни і після не відновили. У 21 столітті деякі міські старовинні об’єкти також були знесенні. Багато криворіжців навіть не уявляють які раніше найкрасивіші архітектурні споруди знаходилися на вулицях Кривого Рогу. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.

У період 19-20 століть Кривий Ріг поступово забудовувався. Будували невеликі будинки з цегли від одного до трьох поверхів. Такий стиль будівництва у Кривому Розі отримав назву “цегляний”. У старому місті можна зустріти не одну стару архітектурну споруду, побудовану в “цегляному” стилі. У Кривому Розі зводили будинки і в стилі модерн.

У 19-20 століттях якість будівництва була на дуже високому рівні. Саме тому деякі старовинні архітектурні споруди дуже добре збереглися в первозданному вигляді. Побачити історичні архітектурні споруди можна у старій частині Кривого Рогу, на перших вулицях, а також у старих рудничних селищах: Шамкове, Ростковське та інші.

Перший храм Кривого Рогу

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Вид на дореволюційний проспект Поштовий та вулицю Миколаївську.

Перший храм, який було збудовано ще у містечку Кривий Ріг, було виконано з дерева. Його звели по вулиці Свято-Миколаївській у 1761 році. Коли до Кривого Рогу прийшли кримські татари, вони спалили вщент храм. Його вдалося відновити лише у 1862 році. Тоді храм збудували абсолютно новий і вже з каменю. Але у 1934 році його знову спробували зруйнувати. Була здійснена спроба підірвати храм, але його фундамент був дуже міцним, і церкву повністю зруйнувати не вдалося.

Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Вид на дореволюційний проспект Поштовий та вулицю Миколаївську, 1900 рік.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Свято-Миколаївський храм, 1929 рік.

Це був хрестово-купольний храм із коротким перехрестям та одноярусную дзвіницею над притвором. Висота дзвіниці з хрестом досягала 30 метрів, лазні купола – 28 метрів, довжина храму – близько 30 метрів. Інтер’єр храму, за спогадами старожилів, був пишним, іконостас – позолочений. За одними з даних, ікони, що знаходилися у Свято-Миколаївському храмі, були скинуті до міські шахти співробітниками НКВС.

У давнину на церковні таїнства були такі розцінки:

 • вінчання – 20 копійок;
 • відспівування – 20 копійок;
 • відспівування дитини – 6 копійок;
 • молитва за здоров’я – 4 копійки.

Про це пише Олег Кратюк в історичній спільноті “Криворізька старовина”.

У 2016 році в ході реконструкції скверу по вулиці Свято-Миколаївська було знайдено залишки того самого уцілілого фундаменту храму.

Криворізьке комерційне училище

Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Будинок Фанштейна, а після Криворізьке комерційне училище по вулиці Глінки, 1908 рік.

Криворізьке комерційне училище було засноване 1908 року по вулиці Глінки. Ініціаторами створення училища виступили:

 • Роговський М. А., який був директором-розпорядником відділення “Анонімного товариства Криворізьких залізних руд”;
 • Павлов І. І., який був директором Донецької копальні;
 • Херсонська промислова біржа.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Криворізьке комерційне училище по вулиці Глінки.

Станом на 1910 рік в училищі отримували освіту 150 хлопців та 59 дівчат. Будівля профункціонувала як комерційне училище до 1922 року. Після чого у будівлі була створена:

 • у 1923 році соціально-економічна школа;
 • у 1925 році школу реорганізували на торгово-промислову школу;
 • у 1927 році навчальний заклад став кооперативно-промисловою школою.

Навчальний заклад проіснував до 1929 року. Будівлю було збудовано у стилі модерн. У 1971 році будівлю було знесено.

Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Криворізьке комерційне училище на вулиці Глінки, 1915 рік. Другий поверх був прибудований у 1912 році.

Азовсько-Донський Комерційний Банк

Фото: shukach.com. Азовсько-Донський Комерційний Банк, 1912 рік.

У 1904 році до збудованої будівлі по вулиці Свято-Миколаївській в’їхав Азовсько-Донський Комерційний Банк. Двоповерхову будівлю зводили спеціально для банку. Будівля була виконана у класичному стилі з деякими елементами ренесансу. Такі елементи у 19-20 столітті були загальноприйнятими під час будівництва банків. Їх чітко можна побачити в таких архітектурних деталях як:

 • рустування першого поверху;
 • аркова форма вікон другого поверху;
 • два ризаліти, у верхній частині яких були балкони, обрамлені напівколонами.

У 1904 році завідувачем Криворізького відділення Азовсько-Донського Комерційного банку став Гольдштейн П.М., який мав право першого підпису. Другий підпис був у Луцького С. Г., який за сумісництвом був ще й скарбником при Криворізьких Громадських Зборах, а в 1909 році, коли відкрилося в Кривому Розі агентство Санкт-Петербурзького Міжнародного Комерційного банку, працював у ньому керуючим. Про ці історичні відомості повідомляють на сайті shukach.com.

Фото: shukach.com. Будівля колишнього Азовсько-Донського Комерційного Банку, 2013 рік.

Первісний вид банку не зберігся. Будівлю було перебудовано. У 21 столітті у будівлі колишнього банку знаходяться різні магазини.

Велика Хоральна синагога

Фото: Вікіпедія.

Хоральну синагогу у Кривому Розі збудували на вулиці Синагогальній (сучасна вулиця Каунаська) у 1899 році. Будівництво синагоги припало саме на бурхливий розвиток міста, і якраз на той час, коли набула чинності скасування заборони на будівництво двоповерхових будинків у містечках. Тож синагогу у Кривому Розі будували двоповерхову. У 19 столітті таке будівництво обійшлося приблизно 300 тисяч рублів сріблом, тільки фасад і 200 тисяч рублів сріблом його оздоблення. Гроші на будівництво синагоги збирало все містечко. Внутрішнє приміщення синагоги було дуже вишуканим, величним та багатим. Будівлю було зведено у стилі пізнього бароко. Це місце стало справжнім центром культурного та соціального життя євреїв у Кривому Розі. У 1928 році синагогу трансформували в Будинок єврейської культури. Тут почали проводити зустрічі, виступати різні колективи, показувати фільми та інше. У 1936 році будівлю синагоги було передано криворізькому аероклубу. Під час війни старовинна синагога була зруйнована. На її фундаменті у 21 столітті стоїть житловий будинок №3.

Фото із спільноти “Криворізька старовина”. 

Втрачена дореволюційна архітектура

У Кривому Розі збереглася невелика кількість дореволюційних архітектурних об’єктів. Криворіжці можуть дізнатися про старовинні будинки, які в 19-20 століттях знаходилися по сусідству з їхнім будинком або на місці їхнього будинку, на вулиці де вони живуть, лише подивившись на фото.

Дуже велика кількість величних дореволюційних споруд Кривого Рогу була зруйнована. У давнину, коли майже кожна будівля в місті була виконана в цегляному та інших стилях, ніхто навіть не замислювався, що колись ці споруди будуть представляє з себе не аби яку історичну цінність. Іх без роздумів зносили, перебудовували, багато архітектури було втрачено під час війн. Дехто чинив з історичними пам’ятками дуже безглузді речі, як з будинком видатного дворянина Федора Мершавцева. Гості, відвідавши старе місто можуть побачити деяку вцілілий дореволюційну архітектуру:

 • будівля колишнього “Товариства Взаємного Кредиту” 1908 року –  проспект Поштовий, 35;
 • двоповерховий житловий будинок №56, 1910 року – вулиця Свято-Миколаївська;
 • будівля єпархії кінця 19 століття – початку 20 століття – вулиця Церковна;
 • будівля колишньої жіночої гімназії Варвари Головченко, 1908 року –  вулиця Церковна;
 • будинок Нагнійного, в якому на початку 20 століття проводили Громадські Збори, 1900 року –  вулиця Свято-Миколаївська, 64;
 • будинок Корнілова, 1868 року – вулиця Свято-Миколаївська, 54;
 • будівля Свято-Миколаївського храму, 1898 року – вулиця Першотравнева.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Два дореволюційні будинки по вулиці Свято-Миколаївська, №37 та №39. Обидва знесли. На місці будинку №39 у 21 столітті збудовано магазин “АТБ”.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. По центру фото – один із найкрасивіших будинків дореволюційної архітектури, який належав братам Філімоновим. Як і багато старовинних будинків, знесено на початку 2000-х років.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Дореволюційні будинки на проспекті Поштовому на місці майбутнього “Будинку природи”.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Дореволюційний будинок №21 по проспекту Поштовий. Знесений у 1980-ті роки. Фото 1978 року.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Дореволюційний будинок №21 по проспекту Поштовий. Знесення у 1980-ті роки.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Дореволюційний будинок №22 по вулиці Староярмарковій (не зберігся). Фото 1985 року.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Криворізьке медучилище на вулиці Олександра Поля №20 (колишній вулиці Базарній, Жовтневій). Будинок дореволюційної споруди. Будівлю було знесено. На його місці заклали сквер із бюстом Валявка. Фото 1959 року.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Криворізьке медучилище на вулиці Олександра Поля №20.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Дореволюційний будинок на розі проспекту Поштового та вулиці Лермонтова. На його місці було збудовано “Кривбаспроект”.
Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Дореволюційний будинок №51 на розі вулиці Комерційної (Янова) та Свято-Миколаївської. Будинок знесений до 1988 (89) року.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.