Субота, 7 Вересня, 2024

Архітектура Кривого Рогу у ХІХ столітті

Архітектурний стиль будівель визначається місцем розташування, наявністю корисних копалин, надлишок яких здешевшує будівництво, науково-технічним прогресом місцевості. Кривий Ріг, як місто активно почав свій розвиток на початку ХІХ століття з появою заводів і відкриттям рудних копалин. Під час розвитку промисловості, почали будувати будинки для робітників, але вишуканістю та різноманіттям вони не відрізнялися. Хоча свій унікальний стиль архітектури у Кривого Рогу все ж таки був. Далі на kryvyi-rih-future.

“Родзинка” Криворізької архітектури ХІХ століття

Загалом архітектура – це мистецтво проектування споруд, будівель, які призначені для життєдіяльності населення. Стиль архітектури Криворіжжя у ХІХ столітті обумовлювався значними покладами залізної руди. Матеріалом для будівництва стали кварцити з низьким вмістом заліза, сланцеві породи, черепашковий вапняк, аспідні сланці, окислені залізні руди.

Використовувати земельні ділянки для відвалів власникам рудників було дуже дороговартісне, тому вирішили використовувати гірські породи у будівництві. Незвичний будівний матеріал не мав рівних форм і мав неоднаковий розмір. Але саме червоні, темно-жовті і кольорові залізні кварцити стали тією неповторністю, яка виділила архітектуру Криворіжжя поміж інших.

З 1883 року і аж до 1950-х років тривало будівництво у Кривому Розі кристалічного бутового каменю, який природним шляхом відслонювався на берегах місцевих річок Інгулець і Саксагань. 

Такий стиль архітектури можна описати, як кам‘яний. Ніде більше в Україні, крім Кривого Рогу не використовувався подібний будівельний матеріал, чим і була обумовлена оригінальність місцевих споруд. Також у Криворізькій кам’яній архітектурі були й інші виразні риси. При оформленні стін та оздобленні фундаменту, в якості будівельного матеріалу використовували цеглу і бутовий вапняк, який видобували під час розробки гірської породи.

Під впливом західного стилю у Криворізькій архітектурі почали з’являтися будівлі, в яких цегла і камінь не фарбувалися, а добирали так, щоб виділити контрастність. Білу цеглу комбінували з сіро-бурим кварцитом і червоним кварцитом, а червоно-бура цегла поєднувалася з окисленою рудою. У дореволюційні часи саме такий цегляний стиль переважав при будівництві Катерининської залізниці, промислових об’єктів та будинків у містечку Кривий Ріг. 

Де знаходяться старовинні пам’ятки Криворізької архітектури

Після запуску Катерининської залізниці Кривий Ріг пережив економічне зростання, активно почали будуватися школи, театри, бібліотеки. На жаль, до нашого часу залишилось дуже мало об’єктів унікальної Криворізької інфраструктури ХІХ століття. Під Долинською гілкою, де знаходилась Катерининська залізниця й досі розташована стічна труба тунельного типу біля Белелюбського мосту через річку Інгулець. Стічна труба, збудована у 1884 році разом з усією Катерининською залізницею, зберіглася і до наших днів. Для її будівництва використовували залізистий кварцит, а для оздоблення обрали пиловий вапняк-черепашник.

Белелюбський міст через річку Інгулець

Також, по вулиці Урицького на території старовинного Гданцівського селища зберігся дореволюційний сарай, а по вулиці Чкалова – будинок, більше відомий як готель Горохова побудований в кінці ХІХ століття. 

Дореволюційний сарай

До пам’яток того часу можна віднести костел Святої Бригіти побудований польською громадою у 1898 році в районі Гданцівки. Також, серед тогочасних будівель, що збереглися до наших днів можна виділити дім по вулиці Калиниченка, побудований в кінці ХІХ століття, який зараз являється частиною комплексу церковних будівель. 

Дім Калиниченка

Одним з перших двоповерхових кам’яних будинків Кривого Рогу став дім Корнілова побудований у 1870 році на сучасній Свято-Миколаївській вулиці.

Дім Корнілова

Містичне місце, яке збереглося на Криворіжжі з ХІХ століття – склеп родини поміщиків Галковських на закинутому Покровському кладовищі.

Склеп Галковських

На околицях села Рахманінова залишилась церква Миколая Чудотворця, збудована у 1873 році з білого ракушняка. 

А на сучасній вулиці Дишинського розташована одноповерхова будівля з цегли, що була побудована з частини садиби Олександра Поля. Дата будівництва визначається близько 1870-х років.

Дім Олександра Поля

Отже, неповторність Криворізького архітектурного стилю була пов’язана з використанням у будівництві бутового каменю, який поєднували з цеглою. В результаті, архітектурний стиль будівель зведених у XIX столітті в нашій місцевості, отримав назву – Криворізький кам’яний стиль.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.