Війна, яку розпочала країна, агресор Росія проти України внесла корективи і в життя в соціальних мережах, особливо Інстаграм і Фейсбук. Багато українців, які є користувачами соціальних мереж, вважають, що якщо вони стали свідками пересування військової техніки або завданого авіаудару, то буде правильним і потрібним виставити це в соціальній мережі та показати це своїм підписникам. Але не все так просто і небезпечно! Коли автор відео публікує подібний контент у себе на сторінках у соціальних мережах, він виражає себе на небезпеку, а також може нашкодити ЗСУ, які відважно захищають Україну від рашистських загарбників. Детальніше на kryvyi-rih-future.com.ua.
Тому громадянам Кривого Рогу, ЗМІ, блогерам, паблікам слід пам’ятати інструкцію про те, що можна, а що не можна публікувати у соціальній мережі у воєнний час.
Що не можна робити під час повітряної тривоги?
Перше, що необхідно зробити жителям Кривого Рогу, коли вони чують сирену, це взяти всі зібрані необхідні речі і сховатися в укритті.
Тоді як звучить сирена громадянам як і Кривого Рогу, так і всієї України не можна робити:
- Розміщувати в інтернеті зняте відео або фото місця, де під час тривоги стався обстріл або впав снаряд;
- Розміщувати відзняте відео ракети, що летить, як снаряд потрапив по об’єкту, а також не можна розміщувати в інтернеті загальний план;
- Крім вищесказаного забороняється вказувати в соціальних мережах координати, точну адресу або описувати місцевість. Такі дії з боку цивільного населення можуть допомогти рашистським загарбникам, оскільки вони ретельно моніторять соцмережі та можуть їх скоординувати;
- Публікувати у соціальних мережах різні розпізнавальні знаки. Такими можуть бути: номери будинків, таблички з адресами, станції швидкісного трамвая, вивіски супермаркетів та інше. Не треба допомагати рашистським окупантам орієнтуватися на місці;
- Розміщувати в Інтернеті зняті кадри роботи наших систем ППО. ППО рятує життя багатьом жителям України, перехоплюючі ракети ворога. Якщо робота ППО потрапить до інтернету це зіграє на руку рашистським окупантам. Як працює ППО запам’ятати просто: у повітрі будуть чутні вибухи, які подібні до феєрверку. Слід запам’ятати та не розміщувати у соціальних мережах подібні кадри.
- Також не можна виходити з укриття під час повітряної тривоги та знімати якесь відео або фото.
Система ППО збиває ворожі ракети, не даючи їм долетіти до зазначеної точки та зруйнувати ще один житловий будинок. Ворог не знає про місцезнаходження системи, не має поняття, де буде перехоплення ракети, тому робота ППО ефективна. Саме тому, для своєї безпеки, безпеки рідних не потрібно розміщувати на просторах інтернету подібні відео.
Розміщення відео або фото роботи системи протиповітряної оборони дасть ворогові рашистським окупантам розуміння того, наскільки був ефективним його удар, при цьому значно знизитися протиповітряний захист цілих міст, що спричинить за собою людські смерті.
Що робити під час повітряної тривоги?
Є деякі моменти, які можна робити під час сирени, для цього жителям Кривого Рогу необхідно запам’ятати таке:
- Можна коротко повідомити про те, що в місті стався авіаудар, але якщо інформація була опублікована на офіційних сторінках. Поділитися інформацією можна без супроводжуючого відзнятого фото або відео, а також без вказівки розташування;
- Також про авіаудар можна повідомити сусідам, також без надання знятих фотографій або відео.
Патрульна поліція Дніпропетровської області також зверталася до жителя регіону, про те, що знімаючи вибухи вони наражають себе і близьких на небезпеку. Протягом усього сигналу про повітряну тривогу необхідно перебувати в укритті, заборонено бути біля вікон або на балконі, тому що це місце з найвищою небезпекою.
У поліції також повідомляли про випадки, коли ще під час тривоги у регіональних пабликах з’являлися фото та відео вибухів та місцевості, де стався удар. Такі випадки були і в Кривому Розі, коли криворіжці на своїй сторінці вкладали літаки, ракети, що пролітають, тощо. Не слід цього робити!
Жителі області повинні чітко розуміти, що до місця, де стався вибух, дуже небезпечно наближатися, знаходитися поруч, особливо вести фото або відеозйомку. Такі необдумані дії можуть допомогти рашистським окупантам у майбутньому робити точніші ракетні удари.
Що можна робити після авіаудару через пару годин?
Зафіксувати об’єкти після авіаудару все ж таки можна, але за таких умов:
- Можна сфотографувати пошкодження різних об’єктів інфраструктури будівель після нанесення ракетного удару рашисткими окупантами, але фотографувати треба так, щоб у кадрі не було видно місцевості. Також не потрібно щоб у кадр потрапляли відомі місцеві об’єкти. Такими кадрами можна поділитися на своїй сторінці у соціальній мережі, надіслати ЗМІ у тому числі й світовим, а також лідерам;
- Якщо ви викладаєте таке фото в інтернет, не варто його підписувати наприклад: “будинок №12 по вулиці Йорданській”, “школа №321”, “дитячий садок №124” і так далі. При публікації не слід вказувати деталі об’єкта, а досить просто вказати: “житловий будинок”, “школа”, “дитячий садок”.
Слід зазначити, що відзняті відеоматеріали влучення ракети або того, як вона летить найкраще взагалі не викладати на простори інтернету.
Варто також відзначити, що помилитися і публікувати заборонені фотографії або відео можуть навіть громадські особи: чиновники або депутати, але це не привід робити також. Чим менше рашистські окупанти знають, тим вони слабші!
Чого взагалі ніколи не можна робити?
Також для криворіжців є список того, що за будь-яких обставин не можна фіксувати та розповсюджувати в інтернеті, до цього належить:
- Поширення у соціальних мережах інформації у вигляді фото чи відео про переміщення або перебування ЗСУ;
- Фотографувати та знімати на відео, а тим більше розповсюджувати в інтернеті блокпости, укріплення, військові частини та пункти ТрО тощо;
- Розповсюджувати в інтернеті неперевірену, неправдиву інформацію про кількість загиблих чи постраждалих мешканців України;
- Публікувати в соціальних мережах неправдиву інформацію про відключення зв’язку та зміну будь-яких налаштувань у смартфоні тощо;
- Поширювати неперевірену інформацію щодо збору допомоги. Навіть якщо це не шахраї, така інформація може бути вже не актуальною.
Що завжди можна і треба робити?
Слід зазначити, що на території Дніпропетровської області, у тому числі й Кривому Розі ворожих рашистських окупантів, не було помічено. Але ж мешканцям Кривого Рогу слід пам’ятати, що необхідно робити у разі виявлення ворожих військ:
- можна і потрібно знімати і фотографувати війська рашистких окупантів, викладати зняті матеріали у свої соціальні мережі, паблики, вказувати місце розташування і точний час. Але перед цим слід відразу ж повідомити про переміщення в чат-бот у Телеграмі @ stop_russian_war_bot або @evorog_bot. За допомогою другого необхідно активізуватись за допомогою “Дії”;
- По максимуму поширювати інформацію про загиблих російських окупантів, поранених та полонених. Це один із способів достукатися до рашистських окупантів;
- Розповсюджувати відеоматеріали скоєних злочинів рашистськими окупантами;
- Поширювати лише правдиву інформацію з офіційних джерел та представників місцевої влади, тим самим спростовувати усі фейки, вкинуті рашистами.