Вулиця Олександра Поля знаходитися в серці міста в Центрально-Міському районі. Цю вулицю більшість криворіжців знаю як Жовтнева, а до 1919-го року вона іменувалася Базарною, сучасну назву отримала тільки в 2016-му році. Саме заснування вулиці як такої датується 1880-ми роками, пише kryvyi-rih-future.com.ua.
Що тут було?
Не дарма раніше вулиця мала назву Базарна. Це була одна з найбільш торгових вулиць Кривбасу того часу. Вся вулиця була заставлена павільйонами і прилавками тут активно розвивалася торгівля відкрилася магазини. У дореволюційні часи ці магазини належали місцевим євреям-комерсантам, деякі магазини проіснували до 1990-х років. Тут було просто безліч цікавих магазинів, можна було придбати що завгодно, книги грамплівки, господарські товари і звичайно ж прикрасою вулиці був салон “Художник”. На вулиці були розміщені готелі, будинки купців складські приміщення базару і медучилище.
На фото зображена вулиця Базарна, знімок датується 1906-му роком. Фото зроблено з боку вулиці Поштової.
Через активну торгівлю вулиця дуже стрімкими темпами розвивалася. Будувалися нові будівлі, відкривалися магазини і так далі.
Вдалині видніється біла будівля, саме ця будівля після революції була медучилищем. Зараз на місці цієї будівлі розташовується сквер імені Валявка.
Та ж сама вулиця в 1912-му році. Фото також зроблено з вулиці Поштової.
Вид вулиці Базарній та вулиці Німецькій в ті ж роки.
На цьому фото можна вже побачити більш сучасний вигляд вулиці.З’явилися житлові будинки, готель “Металург”, будинок інституту Гіпрорудмаш. Дата зйомки приблизно 1955-і роки. На задньому плані видніється будівництво житлового будинку тресту “Дзержінскруда”.
Будинок інституту Гіпрорудмаш.
Вулицю почали укладати бруківкою приблизно в 1908-му році, а заасфальтували вулицю приблизно в 1960-х роках.
На фото з німецького аерознімка можна побачити як розрослася і змінилася вулиця з роками.
Всі фото були взяті з фейсбук-групи “Криворізька старовина”.
Що тут знаходило в більш ранні роки?
З історичних відомостей відомо що тут на вулиці Олександра Поля від скверу Валявка і до Центрально-Міської котельні розміщувалося перше в Кривому Розі кладовище. Називалося воно Слобідський цвинтар і в основному тут ховали козаків. У період з 1817-го року по 1856-й рік в місті розміщувалися військові поселення, тому були організовані перші спроби з міського планування. Після чого поховання були перенесені вище по вулиці Олександра Поля в район між колишньої 20-ю школою і 1-ю. Кладовище перейменували на Староміське і проіснувало воно там до 1930-х років.
З інформації яка відома в інтернеті і місцевим жителям більшість могил не було перепоховано, тобто все нові будови які знаходяться на цій території розміщені на кістках.
Сучасне час
Довгий час вулиця була дуже похмурою, з обшарпаними фасадами будівель, деякі будівлі по сей день залишаються порожніми із забитими вікнами і прогнилим дахом, це готель “Металург” і будинок інституту Гіпрорудмаш. Але буквально за пару років вулицю стало не впізнати, тут мало не кожен день відкривається новий заклад, територія облаштовується. Зараз це гастрономічний центр Кривого Рогу. Тут знаходяться ресторани на будь-який смак.