П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Скарби Мазепи заховані у Кривому Розі

З появою рідного Кривого Рогу пов’язано кілька легенд. Найвідоміші про Козака Рога та про злиття двох знаменитих у місті річок Інгулець та Саксагань. Крім цього, дата його заснування неодноразово ставилася під сумнів і передбачалося, що містечко Кривий Ріг існувало набагато раніше, практично на сімдесят років. Більше на сайті kryvyi-rih-future.com.ua.

Де сховані скарби Мазепи і до чого вони тут?

У 1995-му році було знято передачу “Місто над Саксаганню”. У якому місцевий літератор та дослідник Валерій Козак дав свій коментар, а точніше, цікаву деталь легенди про виникнення Кривого Рогу.

Тоді ця інформація публічно пролунала у перші. За словами літератора, йому повідомив криворізький художник Григорій Синиця, що в Кривому Розі живуть нащадки того самого засновника нашого міста Івана Рога. Літератор Валерій Козак перевірив цю інформацію в адресному бюро. В адресному бюро 1995-го року йому надали список із трьох сімей із прізвищем Криворіг. Після чого Валерій Козак вирішив звернутися особисто до родин та дізнатися про історію їхніх сімей. І в одній родині Криворіг таки розповіли сімейні перекази, які збіглися з деякими історичними відомостями. Нащадком того самого засновника міста виявилася Пелагея Криворіг, яка 1995 року проживала у Тернівському районі.

Її розповіді повністю змінюють уявлення про створення міста. Вона розповіла що у 1709-му році коли Карл 12-й та Мазепа разом із військами Мазепи відступали з Полтави на Очаків, тікаючи від військ Петра 1 та Меньшикова, то в районі Жовтих Вод кілька возів, які були завантажені багатством та канцелярією гетьмана вирушили окремо від усіх і обігнавши всіх. Вони вирушали до зимівника, який якраз і знаходився біля місця, де жив Іван Ріг. Відправившись у Кривий Ріг на них напали татари. Це був невеликий загін татарського війська і на місці де зараз знаходиться затоплена кар’єр в районі парку ім. Ф. Мершавцева відбувся бій. Козаки відбилися, завдяки тому що вони були на височини на скелях, але кілька татар змогло втекти у бік Чорногорки за підмогою, тоді почав наступ великий загін татарського війська. Козаки зрозуміли, що буде серйозний бій і почали думати, куди ж сховати скарби гетьмана Мазепи – дванадцять скринь. Половину скринь було скинуто в річку прямо на місці злиття Інгульця та Саксагані, а інші були закопані в районі теперішнього парку ім. Ф. Мершавцева. Після нашестя татарського війська будинок Івана Рога спалили, а сам він безслідно зник. Один із козаків, який оберігав скарби Мазепи, наздогнав його аж у Бендерах і повідомив неприємну новину.

Підтвердження легенди

Цьому нібито є документальне підтвердження. У 1934-му році, коли почала своє функціонування Криворіжсталь, а вище по руслу річки була побудована гребля, внаслідок чого на берег викинула дубова кована залізом скриня. Її знайшли місцеві рибалки відкрили та побачили, що він сповнений паперів. Рибалки пішли в НКВС, яке знаходилося недалеко. Працівники служби оглянули скриню та забрали її, забрали так само й рибалок. Після цього ніхто нічого не чув довгий час. Також довгий час про Мазепу ніхто не згадував, оскільки він був забороненою фігурою в нашій історії і всі згадки про нього були викреслені.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.