Четвер, 2 Травня, 2024

Інновації та професії майбутнього: ким працюватимуть криворіжці

Спеціальності, пов’язані з виконанням рутинних процесів (наприклад, кондуктори, консьєржі, касири), поступово відходять у минуле завдяки розвитку систем автоматизації та робототехніки. Їм на зміну приходять нові перспективні професії, які виникають в результаті поширення передових технологій. Сьогодні розповімо про те, як інновації проникають у сферу освіти та на ринок праці.

Інноваційне мислення: що це і де йому навчитися

Інноваційне (новаторське) мислення – це здатність креативно дивитися на процеси, знаходити нестандартні рішення проблем, пропонувати нові методи та технології. Наприклад, ви можете винайти ліки проти раку, ефективний спосіб боротьби з відходами або корисний додаток для смартфона. Все це – продукти інноваційного мислення.

Здатність нестандартно мислити є одним з найбільш потрібних soft skills («гнучких навичок»). Її активно розвивають в бізнес-школах і на курсах консалтингу, суть якого надання експертних рекомендацій для підприємців. Також існують авторські методи розвитку інноваційного мислення. Наприклад, відомий американський мультиплікатор Уолт Дісней рекомендував при дослідженні нового напрямку «посидіти на трьох стільцях», по черзі представляючи себе в трьох ролях: мрійника, реаліста і критика.

Інновації в освіті: підприємницьке мислення та знайомство з IT

Сучасна сфера освіти має істотний недолік: більшість учнів виконує завдання заради оцінок, а не з метою реального вивчення матеріалу і застосування отриманих знань на практиці. Людина, яку оцінювали за фіктивну діяльність, звикає прагнути до встановлених кимось критеріям і за інерцією виконувати доручені йому справи, боячись лише одного – зробити помилку. Все це може вплинути на її кар’єрний шлях, наприклад, перешкодити стати підприємцем, готовим втілювати свої ідеї в життя, знаходити вихід з нестандартних ситуацій, йти на виправданий ризик, проявляти наполегливість.

Зараз бізнес-освіту можна отримати тільки в приватній школі, гімназії або технопарку. Але ця інновація поступово проникає і в маси. Так учні з 74 країн пройшли навчальне заняття «Штучний інтелект в стартапах». Вони дізналися, хто такий IT-фахівець, як і навіщо використовуються комп’ютерний зір, система розпізнавання мови людини та інші технології штучного інтелекту (ШІ). Фахівцями цієї сфери було відзначено, що такі заняття можуть підштовхнути учнів до глибшого вивчення світу IT і нових технологій.

Професії майбутнього

Інноваційний підхід до виконання роботи актуальний не тільки для підприємців і працівників IT-сфери, а й для багатьох професій майбутнього, які замінять або доповнять вже наявні спеціальності.

Дизайнер людського тіла

Ця професія знаходиться на стику технологій, науки та мистецтва. Дизайнер людського тіла буде допомагати людям, які потребують заміни кінцівок, тканин організму або внутрішніх органів. Наприклад, він зможе відновити пошкоджену при пожежі шкіру або виготовити протез ноги, який буде сприйматися організмом як жива частина тіла.

Можливості реконструювання людського тіла розвиваються – наприклад, в Університеті Міннесоти, США, тестують роботизовані кінцівки, керовані силою думки. За словами творців, пристрій імплантується до периферичного нерва і зчитує сигнали мозку.

Проєктувальник «розумного» міського середовища

Це одна з найскладніших і цікавих професій майбутнього. Такий фахівець повинен розбиратися в сучасних урбаністиці, екології, наноматеріалах, хімії, соціології. Можливості вдосконалення міського середовища практично безмежні – зараз цей напрямок знаходиться на початковому етапі розвитку. Наприклад, в Барселоні контейнери для сміття повідомляють комунальним службам, коли пора вивозити відходи, а в Данії система управління дорожнім рухом регулює роботу світлофорів в залежності від завантаженості трас. Подальший розвиток «розумної» інфраструктури зробить життя людей ще комфортнішим і безпечнішим, а також знизить шкоду, що наноситься навколишньому середовищу.

Архітектор віртуальної реальності

VR-архітектор створює віртуальні простори, в які можна зануритися за допомогою VR-окулярів, симуляторів або імерсивної гарнітури. 3D-реальності можуть бути реалістичними або фантазійними. У будь-якому випадку фахівцеві потрібно продумати все до дрібниць: від хитромудрого ландшафту для перегонів на спортивних болідах до безпрецедентного реалізму за покерним столом, що дозволяє зчитувати мову тіла своїх опонентів.

Архітектори віртуальної реальності потрібні не тільки в індустрії розваг. Один з напрямків професії – створення навчальних VR-тренажерів і симуляторів для медиків, пілотів та інших потрібних професій.

Інженер харчової промисловості

Населення планети зростає, а площа родючих земель, навпаки, зменшується під дією таких факторів, як зміна клімату, надмірна експлуатація грунту, збезлісення. У майбутньому проблему світового голоду належить вирішувати інженерам харчової промисловості, які конструюють нові продукти з доступної сировини. Подібні експерименти проводяться вже зараз. Наприклад, в американській лабораторії Impossible Foods розробили рецепт повноцінного замінника м’яса з сої, картоплі, пшениці, кокосового масла та ароматизаторів. Готовий продукт не поступається натуральній яловичині не тільки смаком, але і за поживною цінністю, ароматом, текстурою.

Сприяння інноваційній діяльності та науковим відкриттям це одне із завдань, до вирішення якого закликає ООН для досягнення мети у галузі сталого розвитку «гідна робота та економічне зростання». За даними доповіді Всесвітнього економічного форуму, роботизація та автоматизація процесів може залишити без роботи понад 75 млн людей у світі. Але цього не станеться, якщо з’являться нові спеціальності, пов’язані з інноваційним мисленням, креативністю, необхідністю приймати нестандартні рішення – компетенціями, недоступними штучному інтелекту.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.