На головному фото перший пам’ятник, встановлений підпільній групі Решетняка. Фото взято зі спільноти “Криворізька старовина”. Далі на kryvyi-rih-future.
Нині на території сучасного Криворіжжя перебуває чимало пам’яток. Але вони в основному були встановлені в радянську епоху, або вже за часів незалежності. Але в цій статті мова буде не про них, а про ті пам’ятники і спадщину, яка давно зникла з територій Кривого Рогу з різних причин.
Для початку необхідно розділити всі пам’ятники, що знаходяться у Кривому Розі на три типи, які відповідають їхньому призначенню. Таким чином першими будуть монументальні пам’ятники, другими меморіальні та надгробки. На території Криворіжжя пам’ятники зазвичай розміщували на згадку про відомих осіб або ж історичних подій.
Статуетка
Одним із перших на території Кривого Рогу пам’ятних скульптур вважалася статуетка з мармуру, яка знаходилася на надгробку Ернеста Кіля, а надгробок у свою чергу знаходився на Староміському цвинтарі у 1890-у році, зараз це сучасна територія школи №1. Мармурова скульптура досягала одного метра і була виконана у вигляді ангела, який ніс дитину у своїх руках, що символізувало душу покійного. Але як і більшість будівель, церков пам’ятників та інше було знищено під час війни. На жаль дивовижна скульптура не дожила до наших днів, як і самий старовинний Староміський цвинтар.
Пам’ятник Полю
Більшовики не щадили нічого. Було зруйновано безліч церков та цвинтарів. На Криворіжжі першою монументальною пам’яткою був пам’ятник встановлений на честь відомого у Криворізькому краї ініціатору видобутку заліза Олександру Полю. Тоді його встановили завдяки виділеним коштам, які надало Акціонерне Товариство Криворізьких руд.
Пам’ятник знаходився поблизу Гданцівського чавунноливарного заводу на невеликому штучному насипі. Монтаж пам’ятника відбувся 17-го липня 1891-го року. Над скульптурою працював на той час знаменита людина, яка славилася своїми творіннями у всій Російській імперії – Едуардс Б. В.
Бронзовий бюст було виготовлено з місцевого матеріалу трьох брил гірських порід. На пам’ятнику також була меморіальна аспідна дошка. Новий бюст Олександра Поля у 1908-му році було вкрадено. Але існує деяка інформація, яка вказана у довіднику під назвою “Діловий та комерційний Кривий Ріг та його рудничний район”, який датується 1914-м роком. У ньому зазначено те, що постамент забрали для реставрації. Можливо так і замислювалося, але скоріше згодом бюст був розібраний місцевими жителями для власних потреб.
Колишнє місцезнаходження пам’ятника О. Полю досі нікому не відоме. Але один із краєзнавців Кривого Рогу припускає, що це місце може знаходитися, там де раніше знаходився курган по вулиці Ливарній між будинками під номерами 62-а та 63-а. Цей курган у другій половині 20-го століття було знищено.
Релігійна скульптура
Ще один пам’ятник, який знаходився також поблизу Гданцівського чавуноливарного заводу, мав пряме відношення до релігії, до Богородиці. Матка Бозка звучала польською і відповідно скульптура була встановлена за кошти, виділені польською громадою. Встановлено пам’ятник відбулось у 1900-му році у сквері навпроти чавуноливарного заводу на Гданцівці. Наразі цей сквер називався на честь офіцера загиблого під час визволення Кривбасу Михайла Єгорова. У центральній частині скверу на штучно створеномій височині близько трьох метрів була встановлена циліндрична тумба з бетону, а на ній була розташована чавунна скульптура Богородиці. Її висота сягала двох метрів. Але практично через тридцять років у 1929-му році скульптуру було знищено у розпал антирелігійної кампанії.
Пам’ятник Олександру ІІ
На сьогоднішньому місці розташування братської могили 68-и воїнів-визволителів, яка знаходиться по вулиці Свято-Миколаївській,45, а 1911-го року це було місце перетину вулиць Поштової та Миколаївської, де було встановлено пам’ятник на честь імператора Олександра II. У ті роки там було створено сквер та встановлено третю монументальну криворізьку пам’ятку. Його поставили з нагоди 50-річчя відміни кріпацтва в Росії. Пам’ятник урочисто відкрили та освятили 9-го вересня 1912-го року.
Цей монумент був спеціально розроблений і виконаний на замовлення у найвідомішого на той час російського скульптора Опекушина А. Н.
Монумент був заввишки шість метрів і мав образ усіченої піраміди. Погруддя Олександра II було виконано у військовому мундирі разом із орденами.
Обеліск був виконаний із двох частин. Верхня частина граней була прикрашена гірляндами з дубового листя. Також можна було розглянути напис, який займав сім рядків “ЦАРЮ-ВИЗВОЛЬНИКУ ІМПЕРАТОРУ ОЛЕКСАНДРУ II, ВДЯЧНІ СЕЛЯНИ КРИВО-РОГСЬКОЇ волості”. Внизу скульптури було розміщено фігурне зображення двоголового орла, який тримав у своїх лапах вінок. А у вінку можна було розглянути дві дати. Першою датою були роки життя імператора – 1818 -1881 роки, а другий рік вступу на престол і рік коли була проведена селянська реформа 1855 -1861 роки.
Але, в 1917-му році бюст імператора був скинутий з постаменту, незадовго було прибрано зображення двоголового орла і всі написи. Після чого на постаменті було встановлено бюст Карла Маркса. Але не задовго його також було скинуто і на його місці встановлено новий бюст на честь Шевченка Т. Г., але і цей простояв на постаменті недовгий час.
1924-го року постамент було передано до похоронного бюро для їхніх потреб, тоді воно знаходилося на колишній вулиці Леніна, зараз це Свято-Миколаївська. А п’єдестал було перенесено на могилу розстріляних комуністів, що знаходилася на території сучасного Центрально-міського ринку. Після того як ВМВ закінчилася його застосували як основу пам’ятника на братській могилі, яка знаходилася поблизу старого єврейського цвинтаря колонії Інгулець, зараз це селище Інгулець у Широківському районі. Напис на меморіалі говорить про те, що його було встановлено на згадку про мешканців поселення, які розстріляли фашисти в липні 1942-го року.
Пам’ятник Колачевському
Ще один монумент був встановлений на честь видатного промислового діяча Колачевського С. М. Пам’ятник був поставлений у 1912-му році, в парку, де розташовувалася його садиба у селищі Веселі Терни.
Але 1926-го року Криворізьким окружним виконкомом було прийнято рішення про демонтаж меморіалу. Пам’ятник тоді розташовувався на чотиригранній тумбі, був повністю виконаний з мармуру, а висота його досягала 1,5 метра.
Пам’ятник землякам
1917-го року біля Михайлівської церкви, яка знаходилася у Веселих Тернах, було встановлено меморіал землякам, які загинули в роки Першої світової війни. Там на прямокутній тумбі зробленої з цегли була встановлена чотиригранна піраміда з хрестом, а на ній знаходилися дошки з чавуну, на яких були зображені імена померлих. Але й цей пам’ятник було знищено у 1930-х роках, коли активно йшла боротьба з “проклятим минулим”.
Пам’ятники того часу були досить консервативними, показували всі риси Кривого Рогу як провінційного міста епохи Російської імперії. Можливо, саме тому вони не дожили до наших днів і їх знищив радянський період. Криворіжці ставилися до пам’ятників серйозно та з повагою, ті ж у свою чергу встановлювалися лише завдяки пожертвам мешканців Кривого Рогу. Більшість пам’яток Криворіжжя було створено за проектами найвідоміших на той час скульпторів та архітекторів та були виконані на найвищому рівні, а для матеріалів відповідно брали найякісніші, найкращі та довговічніші матеріали, такі як бронза, мармур та чавун.