Стопа людини – це перший бар’єр на шляху надмірного ударного навантаження на суглоби та хребет. Пом’якшення навантаження забезпечується природними амортизаторами – склепіннями стопи. У новонародженої дитини стопа абсолютно плоска, а склепіння формуються в процесі росту та розвитку кісткової системи.
Якщо склепіння сформовано неправильно, стопа уплощується, що наочно демонструє її відбиток. При правильних склепіннях на поверхні відбитку з внутрішньої сторони стопи ближче до п’яти є порожній простір, який відповідає поздовжньому склепенню.
Для підтримки у правильному положенні поздовжнього склепіння та правильного розподілу ударного навантаження під час ходьби використовується спеціальний ортопедичний виріб – супінатор (Supino – перекидаю, лат.), розташований у задній, середній чи передній області устілки.
Будова устілки
Звичайна устілка має унікальну будову, що забезпечує правильне місце розташування стопи. З внутрішньої та зовнішньої сторін, а також в області перекату стопи розташовані піднесення-подушки.
Часто ставлять питання, як називається горбок на устілці, розташований в області перекату. Це підвищення називається метатарзальна подушка.
Усі склепіння у звичайній устілці є супінаторами, вони забезпечують правильну викладку, яка повністю повторює правильний рельєф стопи людини.
Виготовляють таку устілку із силікону, спеціального гелю чи шкіри.
Призначення супінатора
Щоб зрозуміти, навіщо потрібен супінатор у взутті, треба розібратися, як відбувається гасіння ударного навантаження під час ходьби. При дотику стопи з поверхнею відбувається процес, званий пронацією – її склепіння поступово сплощується, відстань між склепінням і поверхнею скорочується, у результаті зменшується удар. Якщо склепіння працює неправильно, то вся сила удару припадає на колінний, гомілковостопний суглоби та хребет, призводячи до швидкого зносу суглобової тканини.
При правильному розвитку стопи та відсутності деформацій супінатор у взутті не потрібен, достатньо ортопедичної устілки.
Однак при найменших порушеннях, які проявляються болем в литковому м’язі, швидкою стомлюваністю, болями в стопах, що тягнуть, слід використовувати устілки з супінаторами.
Більшість ортопедів рекомендують використовувати устілки з супінаторами, якщо не постійно, то хоча б періодично, оскільки вони забезпечують комфорт під час ходьби та запобігають різноманітним порушенням.
Як обрати
Щоб зробити правильний вибір, треба знати, які бувають супінатори та чим вони відрізняються один від одного. Залежно від того, підтримкою якого склепіння служить супінатор, розрізняють такі вироби
- Для підтримки поздовжнього склепіння;
- Пронатор – підтримки поперечного склепіння. Такі супінатори часто використовуються в жіночих моделях на високих підборах, так як носіння подібних моделей призводить до зміщення точки опори та надмірного навантаження на хребетний стовп.
Залежно від матеріалу устілки-супінатора, розрізняють такі види виробів:
- Шкіряні устілки-супінатори з металевим елементом, що вкладається між двома пластами шкіри. Їх використовують у закрите взуття – чоботи, черевики, туфлі;
- Устілки зі штучної шкіри або пінополіуретану зі вставками з металу в області склепінь;
- Гелеві чи силіконові устілки, які зручні у відкритих моделях, оскільки вони практично непомітні. Для міцного закріплення у взутті гелеві устілки можуть бути зі спеціальною клейовою смужкою;
- Супінатор у формі подушечки, яка закріплюється на стопі за допомогою гумки. Такий супінатор використовується при поперечному плоскостопості, подушку розташовують під склепінням;
- Устілки з жорстким каркасом із металу або пластику, які використовуються при серйозних порушеннях та надмірній вазі тіла.
Як вибрати супінатор, який краще залежить від кількох факторів:
- Характер існуючої проблеми (вальгусна, варусна деформації, поперечна, поздовжня або комбінована плоскостопість, супутні патології опорно-рухової системи);
- Вид взуття, в яке вкладатиметься устілка (відкрите або закритк), а також призначення взуття – спортивне, повсякденне або парадний костюм;
- Інтенсивність наявної проблеми. При незначних порушеннях буде достатньо звичайної ортопедичної устілки, при серйозніших проблемах буде потрібна устілка, виготовлена за індивідуальним замовленням.
Заміна супінатора
Відповідь на питання, як змінити супінатор, можна знайти на різних форумах в Інтернеті. Якщо йдеться про устілку, то поміняти її неважко, треба просто вийняти стару устілку і вкласти в нове взуття. Щоб закріпити устілку, можна використовувати 2-х сторонній скотч.
Якщо йдеться про зміну внутрішнього супінатора, вшитого в устілку, то краще звернутися до фахівця, оскільки заміна вимагає не тільки якісного матеріалу, а й певної навички у роботі зі шкірою.
Особливості дитячого взуття
На питання, чи можна дітям носити взуття без супінатора, можна сказати, що все залежить від того, як правильно розвивається стопа.
З самого першого кроку у дитини має бути правильне взуття з ортопедичними властивостями:
- Каблук Томаса;
- Широкий об’ємний носок;
- Жорсткий задник для підтримки гомілкостопу;
- Підошва із помірно жорсткого матеріалу;
- Устілка з правильною викладкою, тобто з невеликим піднесенням в області склепінь.
Індивідуальна устілка з супінатором буде потрібна тільки в тому випадку, коли будуть виявлені порушення в розвитку – слабкість зв’язкового апарату, що підтримує склепіння, формування клишоногості і плоскостопості. У такому разі необхідно відвідати ортопеда, який проведе необхідне дослідження зі зняттям плантограми та визначить параметри для створення спеціальної устілки.
На сайті інтернет-магазину Ortocomfort.ua можна підібрати необхідну устілку-супінатор, яка буде відповідати вимогам користувача. Тут є устілки з різних матеріалів для різних видів взуття. Всі устілки, представлені на сайті, виготовляються із матеріалів високої якості за спеціальними технологіями.