Неділя, 28 Квітня, 2024

Історія та сучасність скульптури бика на Криворізькій трасі

Величезного, гордого і грізного бика на Криворізькій трасі вже бачили тисячі автомобілістів та пасажирів. Мова про величну скульптуру, авторства Володимира Семеновича Козиря. Відомий на все Криворіжжя та Дніпропетровську область бик з’явився на дорозі у 1978 році і з тих пір не тільки слугує емблемою Інституту тваринництва у Дніпрі, але й вказівником для водіїв. Кожен криворіжець та дніпрянин зрозуміє фразу: “проїхав бика” чи “повертай за биком”. Скульптура чорно-білого бика, повідомляє сайт kryvyi-rih-future, є однією із візитних карток Кривого Рогу, яка має свою цікаву історію. 

Історія створення бика 

Автором унікальної скульптури став Володимир Семенович Козир – головний науковий співробітник, академік Національної академії аграрних наук України, доктор сільськогосподарських наук та зоотехнік. Він вважав, що будь-яка установа повинна мати свій символ, те, що буде характеризувати вид її діяльності та відображати найголовніші переваги. Так як Володимир Семенович був директором твариницького інституту, йому хотілося, щоб емблема закладу повністю відображала суть його роботи. Сильний, великий та м’язистий бик ідеально підходив на “роль” тварини-символу установи. 

Перед тим, як почати створювати скульптуру, майстер запропонував Володимиру Семеновичу макет тварини із пластиліну, але той йому не сподобався, – зразок більше нагадував теля, аніж дорослого бика. Тоді скульптор проявив справжню мужність і попросив випустити справжніх тварин у загін, щоб уважно за ними спостерігати, а коли це було зроблено, майстер перестрибнув через огорожу до суворих тварин і почав робити ескізи. На щастя, скульптор вийшов із загону з биками живим і неушкодженим, а ще отримав гарний результат свого героїзму, – макет ідеально підходив під ідею Володимира Козира. На зразку “новий” бик був нахилений вперед, із задертим хвостом та із піднятою ногою, а стояла тварина на невеликому пагорбі. 

Скульптура вийшла утричі більша, ніж натуральний прообраз. Величний звір виглядає так само, як звичайний український бик чорно-рябої породи. Бик виготовлений із товстої арматури, всередині знаходяться металеві конструкції та прути. У скульпторі зробили невилику дірку, щоб там не накопичувався конденсат. На одному із криворізьких заводів для бика виготовили хвіст, роги та кільце для носу.  

На відкритті пам’ятника зібрався увесь науковий склад інституту і об бика урочисто розбили пляшку шампанського, як це зазвичай роблять моряки об новий корабель перед спуском на воду. 

Криворізький бик як декорація для подій

Коли огорожу навколо скульптури прибрали, до нього стали часто приїжджати криворізькі молодята на фотосесію, біля нього призначали побачення і, навіть, ділові зустрічі. Бик став фоном для десятків фотографій містян і гостей Кривого Рогу. 

Скульптура залишається справжньою історичною пам’яткою і з’являється на всіх документах тваринницького інституту. Гордий красень обійшовся установі майже у 6 тисяч рублів.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.