У Кривому Розі у 21 столітті на деяких вулицях збереглася унікальна архітектурна пам’ятка – залишки старовинної бруківки. У народі її називали по-різному «царська дорога», «кам’янка» та іншими словами, які її характеризують. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.
Старовинна архітектура
У місті Кривий Ріг залишилося небагато старовинної дореволюційної архітектури. Деякі споруди були знесені назавжди, а на їхньому місці збудовано нові сучасні будівлі та житлові будинки. Деякі історичні архітектурні об’єкти було зруйновано ще за часів війни і так не було відновлено. А деякі дореволюційні об’єкти збереглися до 21-го століття. Крім старих та унікальних архітектурних споруд у Кривому Розі залишилися старовинні дороги вулиць. Їх викладали кілька століть тому з каменю.
Дороги старого міста

У Кривому Розі за старих часів робили дороги з бруківки, а також із каменів. З давніх-давен називали камінь булыга. Це був невеликий камінь круглої форми від 12 сантиметрів до 23 сантиметрів, з якого мостили дороги.
Камені в якості будівельних матеріалів застосовували ще з найдавніших часів. Як матеріал для будівництва доріг булигу використовувався ще в Стародавньому Єгипті та Вавилоні. А древні римляни удосконалили технологію мощення доріг каменем. Покриття дороги, яке зроблено з булыги називається мостовою. Крім мостових камені використовували при кладці стін будинків, фундаментів будівель, а також з булыги проводили облицювальні роботи.
На території Російської Імперії мостову почали мостити ще в 18 столітті. У 19 столітті під час мощення доріг почали використовувати інший матеріал. Через те, що булыга мала округлу форму, вона створювала не зовсім зручну поверхню дороги для ходьби або пересування на транспорті. Тому в 19 столітті у мощенні доріг почали застосовувати гранітну бруківку, яка надавала дорозі більш рівної поверхні.
Де у Кривому Розі можна побачити стару дорогу?
Раніше місто Кривий Ріг було практично все вимощене з булижників та бруківки. Це можна побачити на старих знімках Кривого Рогу. Більшість доріг було заасфальтовано ще в 20 столітті. Уся старовинна дорога опинилася під товстим шаром асфальту.



Шматочки старовинної дороги у Кривому Розі можна зустріти на місці, де утворилася дірка в асфальті. При ремонті дорожнього покриття криворіжці також могли помітити рештки старовинної дороги.


Але у Кривому Розі є вулиці, на яких збереглася старовинна бруківка у первозданному вигляді. Деякі з таких вулиць у 21 столітті не можна знайти навіть у «Гугл картах».
Найбільша кількість старовинної дороги знаходиться у центрі Кривого Рогу – його історичному Центрально-Міському районі. Також бруківка зустрічається і в інших районах Кривого Рогу. Про місця де збереглась старовинна дорого в Кривому Розі пишуть у історичній спільноті «Криворізька старовина».

Однією з найдавніших і найкрасивіших вулиць з бруківки була вулиця Каунаська в Центрально-Міському районі. Але у 2020-х роках неповторний вигляд вулиці зник назавжди. У рамках програми з реставрації міського середовища, зокрема укладання нового дорожнього полотна старовинною вулицею Каунаською, було знищено ділянку дороги з бруківкою єдиної в місті дореволюційного періоду. У 21 столітті замість унікальної старовинної дороги 19 століття на вулиці Каунаській лежить звичайний асфальт.
Серед міста одним із ключових компонентів є історія. Чим старовинніша вулиця тим вона привабливіша. Старовинна архітектура надає вулиці особливої атмосфери У Кривому Розі в 21 столітті дуже багато історичних архітектурних об’єктів було втрачено. У 21 столітті у Кривому Розі практично не залишилося старої архітектури у первозданному вигляді, як і старої дореволюційної дороги. Все було або знесено, або перебудовано, або на унікальний фасад накладено утеплення з купою кондиціонерів.

