Кривий Ріг досить старе місто. Його історія починається у далекому 1775 році. А все почалося з заснування поштового зв’язку у невеликому поселенні біля злиття двох річок Інгулець та Саксагань. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.
Заснування поштового зв’язку
1775 рік вважається роком заснування поштового зв’язку в невеликому поселенні Кривий Ріг. Навесні 1775 року у Кривому Розі було прокладено поштовий тракт та встановлено поштову станцію. Казенне поштове відділення у Кривому Розі було відкрито лише у 1885 році, а першу поштово-телеграфну контору було відкрито на початку 20 століття.
До початку 1917 року поштово-телеграфна контора, яка працювала в Кривому Розі підтримувала зв’язок виключно з центром губернії, до якої входило містечко — Херсоном. У поштово-телеграфній конторі на початку 20 століття працювало 20 криворіжців, а також було два апарати «Морзе». Також у 1900-х роках, за рік у криворізьку поштово-телеграфну контору доставляли до ста газет та до двохсот листів
До початку 1930-х років у Криворізькому районі вже працювало 46 поштово-телеграфних контор. У період Другої Світової війни всю поштову систему Кривого Рогу було повністю зруйновано. Після звільнення Кривого Рогу від німецьких окупантів у 1944 році почалося поступове відновлення міських та районних поштово-телеграфних установ. На початок 1945 року у Кривому Розі відновили 12 поштово-телеграфних контор. До початку 1950-х років у місті Кривий Ріг працювало 34 поштові відділення.
Де знаходилася перша у Кривому Розі поштова станція?
З уривка таверлога мандрівника Володимира Ізмайлова можна припустити, де знаходилася найперша поштова станція у Кривому Розі. Мандрівник Володимир Ізмайлов у 1799 році їхав Херсонською губернією і проїжджав містечко Кривий Ріг. У своїх писаннях він описував криворізьку місцевість. У далекому 18 столітті мандрівник роздивився десь у степах криворіжжя «частки гір». При цьому він чітко локалізував поселення Кривий Ріг. У 18 столітті єдиною горою, яку міг мати на увазі Володимир Ізмайлов, міг бути Тарапак. Тарапак — це місцевість у Кривому Розі, через яку зроблено відомий “Проріз”. Він знаходиться в районі сучасного перехрестя вулиць Свято-Миколаївської та Української. Так як раніше подорожували тільки від поштової станції до поштової станції, то найімовірніше Володимир Ізмайлов зупинився саме в тому районі. Про те, що в районі Тарапака розташовувалася найперша поштова станція, свідчить інформація з безлічі джерел. Також із деяких джерел, Зуєв писав, що: «Пошта стоїть біля впадання в Інгулець». Тобто можливе місцезнаходження поштової станції у 18 столітті могло бути на місці сучасного гирла Пастухівських кар’єрів. Про це пишуть в історичній спільноті «Криворізька старовина».
Будівля сучасної пошти Кривого Рогу
Сучасна будівля головної пошти Кривого Рогу була збудована у 1958 році. Її перенесли до центру міста на головний проспект – Поштовий. Будівлю було збудовано за проектом архітектора Шаблія.
Раніше на місці головної поштової станції Кривого Рогу на Поштовому проспекті розміщувався старий двоповерховий дореволюційний будинок. Колись у ньому діяв театр-ілюзіон під назвою «Чари». На першому поверсі театру-ілюзіону знаходився спортзал товариства «Буревісник», а другий поверх будівлі був житловим. Тут також працювали секції художньої гімнастики, боксу, важкої атлетики та інше.
На початку 1960-х років поштово-телеграфна контора була реорганізована у міський вузол зв’язку. З початку 1970-х років установа стала міською дирекцією зв’язку. А 1973 року це був міський виробничо-технічний вузол зв’язку.
У 1980-х роках установа стала підприємством першої категорії з річним планом в 15 мільйонів рублів. У його складі рахувались:
- 3 районні вузли зв’язку;
- 106 відділень;
- об’єднана міська та міжміська телефонна станція;
- телеграфний цех;
- радіотрансляційний вузол;
- відділення перевезення пошти.
Станом на 1980-ті роки у виробничо-технічному вузлі зв’язку працювало понад 3,2 тисячі співробітників.
У кінці 1980-х років Криворізький поштамт потрапив під реформу. Він став самостійною одиницею, яка увійшла до системи поштового зв’язку “Укрпошта”.
У 1996 року будівлю Криворізького головпоштамту було визнано пам’яткою архітектури місцевого значення.