Питання про заснування міста Кривого Рогу є предметом розгляду в історико-краєзнавчій літературі вже понад 130 років. Це наукові, довідникові та популярні видання. Але разом і цим, чимало людей вірять у легенди про заснування міста. Легенди і перекази про заселення території в районі злиття Інгульця та Саксагані в своїй більшості зафіксовані збирачами фольклору і аматорами в 30-60 роках 20-го століття. Слід підкреслити, що легенди передавалися з покоління в покоління і можуть мати перед собою певний історичний підтекст. Далі на kryvyi-rih-future.
Які ж легенди про заснування Кривого Рогу є найбільш популярними
Легенда «Сечевой казак Рог». На схилі літ козак Ріг вибрав місце для зимівника біля злиття річок Інгульця і Саксагань. Він був кривим, тобто сліпими на одне око. Згодом біля хутора почали селитися інші козаки.
«Дід Ріг». Старий козак на прізвисько Ріг оселився поруч із старовинним чумацьким шляхом. Зимівник існував до жовтоводської битви 1648-го року. Саме від нього пішло перше поселення, — описується в книзі Мельника та Стеблини ”Кривий Ріг. Погляд через століття”.
Легенда «Про Кривий Ріг». Жили два брати, старшого звали Глібом, а молодший був кульгавим. Поставили вони зимівник біля річки і корчму поблизу чумацького шляху.
«Матвій Ріг». Поселення заснував козак Матвій Ріг, учасник жовтоводської битви, який після одруження поставив хутір на Саксагані біля чумацького дороги.
«Корчма при дорозі». Старий козак Ріг оселився біля злиття двох річок і поставив корчму на тракті.
«Кошовий Ріг». Поселення назване на честь козака Ждана Рога, якого в 1666-у році обрали кошовим отаманом. Після його загибелі замінник названо його іменем.
«Легенда про Кривий Ріг». Кульгавий козак поставив край дороги корчму куди заїздили подорожні. Назва походить від коров’ячого рогу, з якого він частував гостей.
«Іван Ріг». Полковник війська Запорізького, командував козачими залогами, які стояли на Інгульці. На честь нього названо поселення. Цю легенду можна віднести щодо особи, яка реально існувала — Івана Рога. Він в 60-х роках 17-го століття обирався кошовим отаманом, організував та очолював разом з Іваном Сірком похід на Крим 1667-у році.
У збірці “Савур-могила”, де опубліковано легенди зібрані в регіоні протягом 19-го століття, подано “Кривий Ріг”: “Був собі кривий козак на прізвище Ріг. І мав він шинок на козацький дорозі, що йшла аж у саму Січ. Там є й могила, що зветься Баба. То кожний подорожній було йде, та повертає в шинок до кривого козака Рога. Кажуть було: “Чи не далеко нам їхати?” — “Та їдьмо аж до Кривого Рога, а там щось перекусимо та спочинемо”. То згодом, і все поселення яке з’явилось на цьому місті називали Кривим Рогом”.
В “Історії міст і сіл УРСР” також наводиться легенда про засновника Кривого Рогу: “Першим поселенцем у цій місцевості, за легендою, був козак Ріг, який втратив у боях одне око і був прозваний “Кривим” рогом. Гадають, що від цього імені і пішла назва поселення.
Яка розбіжність у легендах про заснування Кривого Рогу
Спільною рисою наведених переказів є те, що запорожець і українець оселився у сприятливому для проживання та господарювання місті біля злиття Інгульця та Саксагані, по імені якого й названо поселення. Проте в цих легендах є певні розбіжності, в яких особистість засновника трактується по-різному:
- Козак Ріг був сліпим (кривим) на одне око.
- Козак Ріг був кульгавим на одну ногу.
- Козак Ріг не мав фізичних вад.
- Засновник Матвій Ріг був рядовим козаком.
- Ждан Ріг був кошовим отаманом на його честь і назвали село.
- Іван Ріг — полковник війська Запорізького, на його честь назвали поселення.
- Козак Ріг був самотній поруч з ним поселились інші.
- Засновник був одружений.
- Засновник був шинкарем.
Усі легенди об’єднує мотив заселення території сучасного міста запорожцями. У них немає вказівок на час появи замінника, у деяких випадках це нібито відбулося після битви під Жовтими Водами. Відсутні також дані про будівництво церкви. А як відомо, селом вважалося поселення, де була церква.