Суббота, 20 апреля, 2024

Инновации 20 века – самая большая девятая домна в Кривом Роге 

Про дев’яту доменну піч знає кожен мешканець Кривого Рогу. Дев’ята домна це металургійна плавильна піч шахтного типу. Вона призначена для виплавки чавуну. У Кривому Розі ця піч знаходиться на підприємстві «АрселорМіттал».

Відома криворізька дев’ята доменна піч тим, що є найпотужнішою і найбільшою доменною піччю на території всієї Європи. Далі на kryvyi-rih-future.com.ua.

Будівництво домни

Фото: Вікіпедія.

Будівництво дев’ятої доменної печі було затверджено рішенням XXIV з’їзду КПРС у 1972 році. Побудувати домну збиралися на заводі «Криворіжсталь», який був збудований у 1930-х роках. План-будівництво дев’ятої доменної печі був дуже масштабним. Для її будівництва довелося:

  • вийняти понад 18 тисяч м³ землі;
  • укласти понад 260 тисяч м³ бетону та залізобетону.
Фото: Вікіпедія. Перший чавун доменної печі №9.

Гігантська піч була збудована за рекордні два роки. У 1974 році був  виплавлений перший чавун. У другій половині 20 століття дев’ята доменна піч у Кривій Розі була найпотужнішою доменною піччю у всьому світі. Вона була оснащена передовими технологіями на той час: автоматичною системою управління з використанням обчислювальної техніки. Доменну піч №9 спеціально проектували та будували під сировину, яку видобували на Новокриворізькому гірничо-збагачувальному комбінаті.

Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Мітинг присвячений запуску доменної печі №9, 1974 рік.
Кадр із документального фільму “Доменна піч №9 Криворіжсталі”.
Кадр із документального фільму “Доменна піч №9 Криворіжсталі”.

У 1990-х роках криворізька дев’ята доменна піч знаходилася на межі повного припинення роботи. Така ситуація склалася через регулярні перебої з постачанням сировини.

Характеристики дев’ятої доменної печі

Загалом на металургійному заводі працюють чотири доменні печі. Але дев’ята домна найбільша і найпотужніша серед інших. Розміри доменної печі №9 дуже значні. Її висота дорівнює висоті 35-поверхової будівлі. Корисний обсяг домни досягає понад 5 тисяч м³. Її продуктивність сягає 4 мільйонів тонн чавуну на рік. Джерело: Вікіпедія.

На дев’ятій домні вперше було використано конвеєрну подачу шихти на колошник та оригінальний клапанно-конусний завантажувальний механізм з додатковим розподільником шихти по радіусу печі. Її ще називають «спідницею».

Під час будівництва дев’ятої доменної печі використовували сталь марки «16Г2АФ». Це низьколегована конструкційна сталь підвищеної міцності для зварних конструкцій. Через застосування сталі цієї марки, домну доводилося неодноразово модернізувати. З моменту введення в експлуатацію ремонтні роботи дев’ятої домни проводились:

  • У 1980 році. У рамках капітального ремонту було проведено модернізацію системи завантаження печі, а також встановлено лотковий безконусний завантажувальний пристрій;
  • У 2003 році. Було проведено масштабний ремонт вартістю 315 мільйонів гривень;
  • У 2007 році. Було проведено капітальний ремонт корпусу печі.

Доменна піч №9 входить до структури другого доменного цеху компанії “АрселорМіттал Кривий Ріг”.

Принцип роботи печі

Принцип роботи дев’ятої доменної печі дуже складний. Він вимагає суворого дотримання всіх технологій виплавки чавуну, а також контролю за рівнем безлічі різних фізичних показників.

Для здійснення виплавки чавуну скіповим витягом піднімають шихтовий матеріал. Під шихтовим матеріалом мається на увазі сировина: кокс, флюс, залізорудна сировина. Вона піднімається на висоту колошникового пристрою і засипаються прямо у піч. При цьому процес засипання сировини здійснюється по черзі. Тобто в піч засипати відразу шар коксу, після залізовмісний матеріалів і так далі. У цей момент, у самому низу доменної печі, працюють фурмові пристрої, які нагнітають усередині печі потужний потік гарячого повітря, що містить необхідний для реакції кисень. Повітря піднімаючись вгору рухається в противопотоці з шарами шихтового стовпа, що опускаються в самий низ. Гаряче повітря дуже інтенсивно пронизує шари шихтового стовпа за рахунок наявних міжкускових просторів, які викликають горіння коксу та розкладання іншої сировини.

Далі, під час того, як рідкий чавун проходить крізь шар  шлаку, він додатково звільняється від сірки. Він збирається в горні, де його випускають через льотку в однакові часові рамки.

При цьому процесі, шлак має нижчу щільність, тому знаходиться в самому верху розплавленого чавуну. Завдяки цьому мінімізується його окиснення. Шлаки, як і чавун, також випускається через льотки з відповідною часовою витримкою.

Сировина для доменної печі

Залізна руда є основним видом сировини для доменного виробництва. До такої сировини належить:

  • магнітна залізна руда;
  • червона залізна руда;
  • бура залізна руда;
  • сідерити;
  • ґетити.

Цей матеріал проходить шлях підготовки та збагачення. Зрештою з нього отримують залізовмісний матеріал:

  • котуни;
  • агломерат;
  • концентрат.

У складі руди, крім заліза, міститься порожня порода, а також різні домішки, які під час плавлення в печі виділяються в шлак. Для цього в доменну шихту спеціально вводять флюси. Флюси — це звані добавки, які дозволяють знизити температуру плавлення порожньої породи. Застосування таких добавок у доменному виробництві дозволяє знизити кількість домішок у чавуні та надати шлаку необхідні властивості. Адже шлак після виплавки також використовують у різних галузях металургійного виробництва.

Основним видом палива для доменної печі є кокс. Кокс одержують під час переробки спеціальних сортів кам’яного вугілля на коксохімічних фабриках. У доменному виробництві кокс є компонентом шихти, що містить вуглець. Він є одночасно і паливом для домни та головним реагентом для відновлення заліза з руди.

У 21 столітті кокс почали частково замінювати. Все частіше використовують альтернативні види палива для доменної печі, такі як:

  • мазут;
  • природний газ;
  • коксовий газ;
  • доменний газ;
  • пиловугільне паливо.

Чому неможливо зупинити доменну піч?

Доменна піч №9 є плавильним агрегатом безперервної дії. При цьому температура у ній збільшується зверху донизу. Кисень надходить у піч знизу і вступає з коксом в екзотермічну хімічну реакцію. Завдяки цій реакції в печі утворюється теплова енергія, яка потрібна для доменного виробництва. Температура може бути понад 2 тисячі °С. Отже, якщо доменна піч з якихось причин буде зупинена, виникне величезна проблема з її майбутнім нагріванням. Проблема з нагріванням домни після зупинки полягає в тому, що всередині піч знаходяться тони твердих матеріалів шихти, рідкий чавун і шлак. При зниженні температури всі ці компоненти перетворяться на єдину масу, яку повторно нагріти просто неможливо. Тому доменні печі ніколи повністю не зупиняють.

Доменна піч у пам’яті

Будівництво та запуск дев’ятої домни було великим досягненням у металургійній промисловості країни. Тож у 1974 році, спеціально до відкриття печі була випущена пам’ятна медаль. Крім цього, всі будівельники доменної печі №9 були нагороджені спеціальним знаком.

Фото із спільноти “Криворізька старовина”. Настільна медаль «Кривий Ріг. На честь пуску найбільшої у світі домни», 1974 рік.

Крім того, дев’ята домана залишила великий слід і в мистецтві радянської епохи. Художники того часу писали безліч картин, присвячених найбільшій у світі доменної печі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.